Fixtures

From: 17/10/2016 To: 23/10/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
17/10/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
17/10/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
17/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
17/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
17/10/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
17/10/2016
1st XI Traning
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
17/10/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
17/10/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
17/10/2016
U12 Netball Cup Round 2 @ Bromsgrove School Leave 12.30pm Return 4.30pm
Transport: Required
2:00 PM 3:00 PM 7 GEC + 1? (CMC)
17/10/2016
ESFA Girls National Cup v Church Stretton (A) Leave 1-30pm Return 5-00pm
3:00 PM 4:00 PM 7/8 ALP
17/10/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 Upwards GEC
18/10/2016
Girls Footbal Tournament v Burton Burough/Wednesfield High on 3G (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP/DJH
18/10/2016
Boys Football ESFA National Cup R2 v Marches School (A) Meet 2pm Return 5:30pm
Transport: TBC
3:30 PM 5:00 PM 11 IRR/DLL
18/10/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R2 v Marches School (A) Meet 2pm Return 5:30pm
Transport: TBC
3:30 PM 4:30 PM 7 DJH/DLL
18/10/2016
Girls Shropshire County v Cheshire on the 3G (H)
7:00 PM 9:00 PM 10/11 B Renke
18/10/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R2 v Whitecross School HR1 1AW (A) Meet 10:30am Return 4:30pm
Transport: TBC
1:00 PM 2:00 PM 8 MJL/PDB
18/10/2016
Sportshall Athletics and Dodgeball Leadership @ Wrekin
9:30 AM 2:00 PM 9/10 ALP
18/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
18/10/2016
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
18/10/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP/DJH
18/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 8 DLL
18/10/2016
Badminton
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form JAA
18/10/2016
Boys Football
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 10/11 JJT/DLL/PDB
19/10/2016
6th form Netball @ Idsall Leave 1.30pm Return 3.15pm
2:00 PM 3:00 PM 11/6th form GEC
19/10/2016
Boys U18 4th XI v Thomas Adams (A)
6th Form JAA/SKS
19/10/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
19/10/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
19/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
19/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
19/10/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
19/10/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
19/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
19/10/2016
Biathlon @ William Brookes. Leave 1.00pm Return 4.45pm
Transport: Needed
1:30 PM 5:00 PM All Years SSP
19/10/2016
Boys Shropshire u16 v Gloucestershire (A) Meet 3.15
7:30 PM PDB
19/10/2016
Girls County Football v Staffordshire
6:30 PM 8:00 PM 8/9 ALP
19/10/2016
Boys Football AOC Cup R1 v Kingsmead School (H) Meet 12pm
Results: Cancelled
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
19/10/2016
Boys football training session @ St Georges Park
Transport: TBC
8:00 AM 11:30 AM 9 JAA
20/10/2016
School Games Cross Country @ Shrewsbury Sports Village Leave 1pm Return 5.30pm
Transport: Required
2:00 PM 5:30 PM 7/8/9 GEC
20/10/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R2 v South Bromsgrove High Academy Trust (H) Meet 1:30pm
Transport: N/A
2:15 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
20/10/2016
Girls Football British Isles U14 Cup Festival @ Lilleshall
9 ALP/DJH/DLL
20/10/2016
KS4 Sports Leadership @ Wrekin Leave 11-45am
Transport: No transport needed
12:15 PM 2:15 PM 9/10
20/10/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
20/10/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
20/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
20/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
20/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
20/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
21/10/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
21/10/2016
Boys Friendly Football v Abby Gate College
Transport: N/A
11:00 AM 12:30 PM 8/10 MJL/JJT
21/10/2016
Boys u16 Indoor hockey league @Telford Langley
Transport: n/a
6:00 PM 10:00 PM 9/10/11 SKS
21/10/2016
Boys Football Friendly v Japan Football Academy @ Lillishall (A) Meet 12pm
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM DLL/JJT
21/10/2016
Girls Netball Vs. Abbey Gate College @ 11am (H)
11:00 AM 12:00 PM 8/10 GEC
21/10/2016
S3 Sports Leadership @ Wrekin Leave 11-45am
Transport: No transport needed
9:30 AM 12:30 PM 9/10 ALP
21/10/2016
Girls Football British Isles U14 Cup Festival @ Lilleshall
9 ALP/DJH/DLL
21/10/2016
Sports Leadership @ Southall
12:45 PM 2:45 PM 6th Form ALP
22/10/2016
Girls Football British Isles U14 Cup Festival @ Lilleshall
9 ALP/DJH/DLL
22/10/2016
PGCE Secondary Teachers Gymnastics Course
9:00 AM 4:00 PM IJS, M Weinstock
22/10/2016
u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.