Fixtures

From: 1/9/2016 To: 30/9/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
05/09/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6th SKS
07/09/2016
Boys Football Friendly v Bishops Burton College (H) Meet 12-30pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
12/09/2016
Duke of Edinburgh Bronze sign off
4:00 PM 5:30 PM 11 ALP
12/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
12/09/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 8 ALP
12/09/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
12/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
12/09/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
12/09/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 11 ALP
12/09/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
12/09/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
12/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
12/09/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
13/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
13/09/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP
13/09/2016
Girls Netball
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 8/9/10/11 GEC
13/09/2016
Water Polo
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6TH Form SSP
13/09/2016
Table Tennis
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 8 DLL
13/09/2016
Badminton
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form JAA
13/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9/11 JJT/DLL/PDB
13/09/2016
Duke Of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
14/09/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
14/09/2016
TandW Cross Country @ Lakeside/Telford Park Academy
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:30 PM GEC/SSP
14/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
14/09/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
14/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
14/09/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
14/09/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
14/09/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
14/09/2016
Boys U18 3rd XI v Codsall High School (A)
Transport: School Mini Bus
2:00 PM 3:29 PM 6th Form MJL/SSP
14/09/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Lancaster and Morecambe Mens 1 (H) Meet 11:50am
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
14/09/2016
Boys U18 4th XI v Madeley Academy (A)
Transport: School Mini Bus
2:00 PM 3:30 PM 6th Form JAA/SKS
14/09/2016
U16 Shropshire County Trials @ Shrewsbury Sports Village
9:00 AM 12:30 PM 10/11 ALP
14/09/2016
PGCE hockey - 12:10pm-3:20pm - HARD PLAY and 2g Astro
12:10 PM 3:20 PM PGCE SKS
14/09/2016
Boys Football 2nd XI Friendly v Smestow (H) Meet 12:10am
1:30 PM 3:30 PM 6th Form DJH/PDB
15/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
15/09/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MLJ
15/09/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
15/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
15/09/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
15/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
15/09/2016
Yr 7 TandW Netball Tournament @ Charlton
7 GEC
16/09/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
16/09/2016
6th Form Girls Sports Leadership @ Southall Leave 1-00pm Return 3-20pm
1:15 PM 3:00 PM 6th Form ALP
17/09/2016
u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
19/09/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
19/09/2016
Yr 7 8 and 9 Netball Training
3:45 PM 5:00 PM GEC
19/09/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
19/09/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
19/09/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
19/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
19/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
19/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
19/09/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
19/09/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
20/09/2016
Boys Football A Team Friendly v Shrewsbury School (Meet 2-45pm)
Transport: Longmynd
4:15 PM 5:45 PM 9/10/11 JAA/JJT/IRR/PDB/DLL
20/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
20/09/2016
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
20/09/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP/DJH
20/09/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 8/9/10/11 GEC
20/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 8 DLL
20/09/2016
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form JAA
20/09/2016
Duke Of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
20/09/2016
TWSSA Boys 7-a-side Friendly Football Tournement @ Telford Langley School Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: TTS Minibus
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
20/09/2016
6th form netball @ Newport Girls high (A/B) Leave 3.45pm Return 5.45pm
Transport: Required
4:15 PM 5:30 PM 6th form GEC
21/09/2016
Prevent Training for staff
MJL/PDB/PJH
21/09/2016
Girls 6 aside friendly (H)
3:30 PM 5:00 PM 7/8 ALP
21/09/2016
Boys Football Friendly v Brooksbury College (Meet 7-45am) Return 3-30pm
Transport: Longmynd
11:00 AM 12:30 PM 6th Form DDL/JJT
21/09/2016
Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Cirencester College (H) Meet 12pm
1:00 PM 2:30 PM 6th Form ALP
21/09/2016
Yr 7 and 8 girls Netball @ Idsall Leave 3.20pm Return 5.15pm
Transport: required
3:45 PM 5:00 PM 7/8 GEC
21/09/2016
6th form Netball Vs. Ludlow College 2pm (H)
6th form GEC
21/09/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Ormiston Forge Academy 2 (A)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
21/09/2016
TandW Cross Country @ Abraham Darby school, TF7 5HX. Leave 3.30pm Return 5.45pm
Transport: Caoch required - 54+
4:20 PM 5:20 PM 7/8/9/10 ALP/Luke/PJH?
21/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
21/09/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
21/09/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
21/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
21/09/2016
Boys U18 4th XI v Shrewsbury School (A)
6th Form JAA/SKS
21/09/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Myerscough College Mens 1(A)
Results: Cancelled
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
21/09/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
21/09/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
21/09/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
22/09/2016
Yr 10 TandW Netball @ Madeley Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 10 GEC
22/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
22/09/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
22/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
22/09/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
22/09/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
22/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
22/09/2016
Girls National Cup v HLC (H) Meet after School
3:45 PM 5:00 PM 8/9 ALP/DJH
22/09/2016
Girls National Cup v Charlton. Leave 2-45pm Return 5-15pm
Results: CANCELLED
Transport: School Mini Bus
3:30 PM 5:00 PM 10/11 CANCELLED
23/09/2016
Swim Squad
7/8/9/10/11/6th Form
24/09/2016
u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
26/09/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
26/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
26/09/2016
Girls u16 hockey county championships @Shrewsbury School. Leave 10:30 Return 4:00pm
11:15 AM 3:00 PM 10/11 SKS +1
26/09/2016
Girls football v Idsall (A) Leave 3-30pm Return 5-15pm
4:00 PM 5:00 PM 7 ALP
26/09/2016
U13 Netball Cup Round 1 Vs. Shrewsbury High (H) 4.30pm start
4:00 PM 5:30 PM 8 GEC
26/09/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
26/09/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
26/09/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
26/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
26/09/2016
Boys Fooball
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
26/09/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7 ALP
26/09/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
27/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
27/09/2016
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/09/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP/DLL
27/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 8 DLL
27/09/2016
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form JAA
27/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11 JJT/DLL/PDB
27/09/2016
Duke Of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
27/09/2016
Boys ESFA Round 1 Football v Priory School (H) Grass
4:00 PM 5:20 PM 10 JJT/DLL
27/09/2016
Boys ESFA Round 1 Football v Priory School (H) Astro
4:00 PM 5:20 PM 8 MJL/PDB
27/09/2016
U12 Netball Cup Vs. Abraham Darby (A) Leave 3.20pm Return 5.15pm
Transport: Required - mini bus
3:45 PM 5:00 PM 7 GEC
27/09/2016
U12 Netball Cup Vs. Abraham Darby (H)
7 GEC
28/09/2016
Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Dudley College (A) Leave 11-45am Return 3-45pm
1:00 PM 3:00 PM 6th Form ALP
28/09/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Moreton School 1 (H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
28/09/2016
Year 9/10 squad Vs. yr 11 Training Match - Netball
9/10 GEC
28/09/2016
Girls U14 hockey match vs W.Brookes (away) Leave 3:00pm Return 5:15pm
3:30 PM 4:45 PM 8/9 SKS
28/09/2016
Girls STFC Community Cup 6-A-Side. Meet @ the Sports Village at 4-45pm
5:00 PM 7:00 PM 7/8 ALP
28/09/2016
Boys Football ECFA Cat 1 v Newcastle Under Lyme College (H) Meet 10AM
Transport: N/A
11:00 AM 12:30 PM 6th Form DLL/JJT
28/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
28/09/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
28/09/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
28/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
28/09/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
28/09/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
28/09/2016
Boys U18 3rd XI v SCAT (H)
6th Form MJL/SSP
29/09/2016
U15 Schools Netball Cup Vs. Wrekin (A) Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 9/10 GEC
29/09/2016
Boys ESFA National Cup Football R1 v West Walsall E-Act Academy W52 9UA (A) Meet 11-30am
Transport: TBC
1:00 PM 2:00 PM 7 DJH/DLL
29/09/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
29/09/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
29/09/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
29/09/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
29/09/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
29/09/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
30/09/2016
6th Form Girls Sports Leadership @ Southall Leave 1-00pm Return 3-20pm
1:15 PM 3:00 PM 6th Form ALP
30/09/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
30/09/2016
Girls National Cup v Meole Brace (A) Leave 2-30pm Return 5-15pm
3:30 PM 5:00 PM 7/8 ALP/DJH
30/09/2016
U13 school sports cup Netball @ Shrewsbury High Leave: 2.45pm Return: 5.30pm
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:00 PM 8 GEC
30/09/2016
Boys Football C Team Friendly v Shrewsbury School (Meet 3-15pm)
Transport: Longmynd
4:15 PM 5:45 PM 9/10/11 JAA/JJT/IRR/PDB/DLL


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.