Fixtures

From: 1/5/2019 To: 31/5/2019

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/05/2019
Girls Football County Cup Final v Idsall School @ Sports Village Shrewsbury
Transport: Longmynd
5:00 PM 6:30 PM 8 ALP
01/05/2019
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
01/05/2019
Rush Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
02/05/2019
Boys Football B Team ESFA Squad Training
3:30 PM 5:00 PM 8 JPN/DLL/PDB
03/05/2019
Boys Football County Cup Final v Burton Borough at London Road, Shrewsbury
5:00 PM 6:15 PM 7 SST/PJN/DLL/PDB
03/05/2019
Shropshire Schools Golf Championships @ Arscott GC Shrewsbury
Transport: Bus needed
9:00 AM 5:00 PM All Years SSP
07/05/2019
Boys Football ESFA Squad Training
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 9 and 10 DJH/PDB/DLL/MJL
07/05/2019
Rounders
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 HLL/HAF
07/05/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
07/05/2019
Cricket
3:45 PM 5:00 PM 7/8 PDB/DLL
07/05/2019
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
07/05/2019
A Level PE Coursework
3:45 PM 5:00 PM 6th Form CCH
07/05/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
07/05/2019
Girls ESFA National training
3:30 PM 5:00 PM 8/9 ALP
07/05/2019
Girls LTA Schools Tennis v Shrewsbury School
Transport: Minibus
4:00 PM 6:00 PM 7/9 C Dyer
08/05/2019
Rush Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
08/05/2019
Learn to Swim
3:00 PM 5:45 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
08/05/2019
Boys Football ESFA Elite National Schools Cup Final v Carre's Grammar School @ Manchester City Academy Stadium
Transport: TBC
3:30 PM 5:30 PM 11 IRR/DLL/PDB
09/05/2019
Boys Football ESFA National Schools Cup Final v Riddlesdown School @ Stoke City FC
5:30 PM 7:00 PM 9 DJH/DLL/PDB
09/05/2019
Girls Football ESFA National Schools Cup Final v Shenfield High School @ Stoke City FC
Transport: TBC
3:30 PM 5:00 PM 9 AJP/DLL/PDB
09/05/2019
Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 16:30, Sports Hall @ 17:00
4:30 PM 6:30 PM Primary PGCE IJS / J Sweeney
09/05/2019
Boys Under 13 and U15 Telfrod and District Tennis Competition @ Wrekin College. Leave at 1:45pm. Start at 2:30pm. Rerurn to school at 5:00pm
Transport: TBC
2:30 PM 4:30 PM 7/8/9/10 MJL
10/05/2019
Boys District Plate v Madeley Academy
3:30 PM 4:45 PM 7 SSP/PJN
13/05/2019
A Level PE Coursework
3:45 PM 5:00 PM 6th Form CCH
13/05/2019
Boys Football SSCFA Presedent Trophy Final Burton Borough v Ludlow
5:00 PM 6:30 PM 7
13/05/2019
Boys Football SSCFA Presedents Trophy Final Ercall Wood v Charlton
5:15 PM 6:45 PM 8
13/05/2019
Tennis
3:45 PM 5:00 PM 7/8 Carol Dyer
13/05/2019
GCSE PE Revision
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS/ALP
13/05/2019
ESAA Track and Field Cup Shropshire Round 1 @ Oakengates Leave
Transport: Coach required + TTS Minibus
3:40 PM 6:40 PM 7/8/9/10 DJH/SSP/HAF/PJN/CCH/JPN/MJL/ALP/HLL
13/05/2019
Boys Football Presidents Trophy Final 9v9
5:00 PM 6:30 PM 7
13/05/2019
Girls Football County Shield Final
5:00 PM 6:30 PM 10
13/05/2019
ECFA Girls Category 2 v Newcastle Under Lyme (A)
6th Form ALP
13/05/2019
Boys Football Pro B Licence @ SGP
Transport: TBC
12:00 AM 6th Form DLL/PDB
14/05/2019
Boys Football Pro B Licence
6th Form DLL/PDB
14/05/2019
Boys Football ESFA Squaud Training
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 9 and 10 DJH/DLL/PDB/MJL
14/05/2019
Rounders
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 HLL/HAF
14/05/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
14/05/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
14/05/2019
TWSFA District Plate Quarter-Final (H) v William Brookes
3:45 PM 5:00 PM 9 DJH
14/05/2019
U14 Boys County Cup Cricket (a) v Shrewsbury School meet 1.30pm
Transport: Bus needed. Depart 2.00pm.
3:00 PM 5:30 PM 7,8,9 SSP
14/05/2019
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
14/05/2019
Cricket
3:45 PM 5:00 PM 7/8 PDB/DLL
14/05/2019
ESCA National Schools Cricket U14 v Shrewsbury School
3:00 PM 6:00 PM 9 SSP
15/05/2019
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
15/05/2019
Rush Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
15/05/2019
Year 9 Athletics Comp @ Madeley
Transport: required
3:45 PM 6:00 PM 9 MJL/DJH ALP/HAF
15/05/2019
Shropshire Schools County Swimming Championships @ TTS
Transport: Not needed
5:30 PM 8:30 PM All Years SSP
16/05/2019
Boys Football B Team ESFA Squad Training
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 8 JPN/DLL/PDB
16/05/2019
Boys Football Pro Licence
6th Form DLL/PDB
16/05/2019
Girls tennis Division 2 v Shrewsbury High (H) Our team playing both Shrewsbury A and B
3:30 PM 5:30 PM 9/10 ALP
16/05/2019
Boys Football District Plate v Madeley Academy (H) Meet 3.15
3:30 PM 4:45 PM 8 JPN
16/05/2019
Telford and Wrekin Tennis Tournament @ Wrekin College Leave 1-30pm Return 4-45pm
2:30 PM 4:30 PM 7/8/9/10 BOYS MJL
20/05/2019
ATHLETICS COMBINED EVENTS 2019 CHAMPIONSHIPS
Transport: Minibus
4:00 PM 6:40 PM 7 8 9 10 HAF MJL
20/05/2019
Boys Football District Plate Semi Final B Team v C Team (H) Meet 3.15pm
3:45 PM 5:00 PM 11 IRR/DLL/PDB
20/05/2019
Boys District Plate v Ercall Wood (A) Meet 2.45
3:30 PM 5:00 PM 7 SST/PJN
20/05/2019
GCSE PE Revision
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS/ALP
20/05/2019
A Level PE Revision
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
20/05/2019
Tennis
3:45 PM 5:00 PM 7/8 MJL/JPN
20/05/2019
Athletics
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10 HAF/PJN/CCH/HLL
20/05/2019
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
21/05/2019
Boys Football National Schools Cup Final v All Hallows Catholic College @ WBA FC
Transport: TBC
3:30 PM 5:00 PM 10 MJL/DLL/PDB
21/05/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
21/05/2019
Rounders
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 HLL/HAF
21/05/2019
ATHLETICS COMBINED EVENTS 2019 CHAMPIONSHIPS
Transport: Mini bus
4:00 PM 6:40 PM 7 8 9 10 HAF MJL
21/05/2019
Year 7/8 boys AEGON Tennis League V Burton Borough (H). 3:30pm start. Finish for 5:30pm (please arrnage own transport home)
Transport: N/A
3:30 PM 5:30 PM 7/8 boys MJL / C. DYER / ALP
21/05/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
21/05/2019
Cricket
3:45 PM 5:00 PM 7/8 PDB/DLL
21/05/2019
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
21/05/2019
A Level PE Coursework
3:45 PM 5:00 PM 6th Form CCH
21/05/2019
Boys Football Friendly v FC Dallas MLS Academy And San Antonio USL @ Compton Training Ground ( Meet 8:45am Return 12:30pm)
Transport: Longmynd
10:00 AM 12:00 PM 7 SST/PJN/DLL
21/05/2019
Boys Football County Cup Final v Meole Brace @ Market Drayton FC
8:00 PM 9:30 PM 9 DJH
21/05/2019
Girls Football County Cup Final v HLC @ Market Drayton FC
5:00 PM 6:30 PM 9 ALP
22/05/2019
Girls Football County Cup Final v Charlton School @ Market Drayton FC
5:00 PM 6:30 PM 10 ALP
22/05/2019
Boys Cricket v Thomas Adams at Wem CC - Meet 1.30
3:00 PM 5:30 PM 8 PDB
22/05/2019
Rush Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
22/05/2019
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
22/05/2019
Year 8 Girls and Boys athletics @ Oakengates. 15:15 meet, 15:30 leave.
Transport: Required
4:30 PM 6:00 PM 8 HAF HLL CCH PJN
22/05/2019
Wellington Bayley Mile Road Race
1:00 PM 3:00 PM 7/8/9/10 PJN
23/05/2019
TWSCFA Finals (2 on 3G / 1 on Grass)
3:45 PM IJS
23/05/2019
Boys Football Elite National Schools Cup Final v Verulam School @ WBA FC
Transport: TBC
11:30 AM 1:00 PM 9 DJH/DLL/PDB
23/05/2019
Boys Football B Team National Schools Cup Final v Tunbridge Wells Grammar School For Boys @ WBA FC
Transport: TBC
1:30 PM 3:00 PM 8 MJN/DLL/PDB
23/05/2019
Boys Football Elite National Schools Cup Final v Northampton School For Boys @ WBA FC
3:30 PM 5:00 PM 10 MJL/DLL/PDB
24/05/2019
TWSCFA Finals (1 on 3G / 1 on Grass)
3:45 PM PDB


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.