Fixtures

From: 1/2/2016 To: 29/2/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/02/2016
Boys Football ESFA National Cup R7 v Arnold Hill (H) Meet 11.00
1:00 PM 3:00 PM 6th Form DLL/JJT/KJS
01/02/2016
Ski Trip Meeting in the Theatre
6:30 PM 7:00 PM 7/8 DJH/SSP/ALP/ST
01/02/2016
Girls ESFA National Cup Semi Final v Arnold Hill (H)
11:30 AM 1:00 PM ALP/DJH
02/02/2016
Gold Duke of Edinburgh Meeting in PE2
4:00 PM 5:30 PM 6.1 ALP
02/02/2016
Boys Football ESFA Open National Cup R5 v Achbishop Beck Catholic College (A) Meet 10am Return 5pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 11 DJH/DLL
02/02/2016
Boys County Cup v Meole Brace (Away) Meet 2.00pm
3:20 PM 4:45 PM 8 JAA/
02/02/2016
Silver Duke of Edinburgh meeting in PE2
4:15 PM 5:40 PM 11 ALP
02/02/2016
U13 and U16 Girls National Cup Basketball v Sandwell Academy (A) Leave 2-30pm Return 6-00pm
3:30 PM 4:45 PM 7/8 & 9/10/11 ALP
03/02/2016
Boys Football ESFA National Cup R4 v Millfield School (A) Meet 7-45am Return 7pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DJH/MJL
03/02/2016
U12 Girls Hockey vs W.Brookes (h) 4:00pm
4:15 PM 5:30 PM 7 SKS
03/02/2016
Boys Forst XI ECFA NAtional. League Cup v Strachan Football Foundation (H)
1:00 PM 3:00 PM 6th Form JJT/DJH
03/02/2016
Year 8 Netball County Training
4:00 PM 5:30 PM 8 VW/GEC
03/02/2016
Sixth form Netball Vs. TCAT and New College triangular (H) 2pm start
2:00 PM 3:30 PM 6th form VW
03/02/2016
17th Annual King Henry VIII School Cross Country Relay Meet 11.30am Return 6.30pm
Transport: Bus required (16 seater)
2:30 PM 5:00 PM 10/11/12/13 SSP/GEC
03/02/2016
Telford and Wrekin Girls Basketball 3v3
8 ALP
03/02/2016
Girls District Cup 6 aside @ Madeley Times TBC
7 ALP
03/02/2016
Boys/Girls Football ESFA Midlands West 5-A -Side Final @ Derby Soccer Dome (Meet 8-30pm Return 5pm)
Transport: TBC
11:00 AM 3:30 PM 7 MJL/ALP
04/02/2016
Bosy ESFA NAtional Cup 1/4 FInal v St Matthews High School M40 0EW (A) Meet 10:50am Return 6:15pm
2:00 PM 4:00 PM 9 JJT/DLL/PDB
04/02/2016
Girls Netball Vs. Abraham Darby (A) Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 11,10,9 GEC/VW
05/02/2016
u14 Regional boys Hockey finals @Highfields Nottingham
10:30 AM 8,9 SKS/JAA
05/02/2016
Boys Football ESFA National Cup R7 v Northampton Schools For Boys (Meet 10:30am Return 5:30pm ON 3G)
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 10 IRR/DLL/PDB
05/02/2016
Girls County Cup v Charlton (Away) Meet 13.30
2:30 PM 4:00 PM 7 ALP
06/02/2016
Shropshire Schools Cross Country Competition @ Oswestry School
Transport: Own Transport
10:30 AM 12:30 PM All Years TBC
08/02/2016
Girls Last 16 ESFA Football v Tupton High (H)
1:30 PM 3:00 PM 7/8 ALP/DJH
08/02/2016
Duke of Edinburgh meeting with Mike Pugh in regards to GCSE PE
3:00 PM 4:00 PM ALP/JAA
08/02/2016
u12 Boys hockey vs W.Brookes 4:00pm
4:15 PM 5:30 PM 7 SKS
08/02/2016
Inter Academies 6-a-side Football @ Sandwell Academy Leave 3.00pm Return 6.30pm
Results: POSTPONED
3:45 PM 5:45 PM 7/8 POSTPONED
08/02/2016
Boys County Football U18 v Worcestershire (H) Meet 6pm
Transport: N/A
7:00 PM 8:30 PM 6th Form SPW
09/02/2016
Boys ESFA National Cup Semi Final v SOuth Hunsley Shcool (H)
1:00 PM 3:00 PM 11 DJH/DLL/JJT
09/02/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting in PE 2 Group A
Group A
09/02/2016
ESFA U12 9 aside National Cup v Idsall (H)
2:15 PM 3:45 PM 7 ALP
10/02/2016
Third XI SSCFA League 1 Football TTS V Idsall Schhol (H) Meet 1pm
6th form JAA
10/02/2016
Telford and Wrekin Girls Basketball 3v3
7 ALP
10/02/2016
Boys Football Sevcond XI ECFA WM League v TCAT Mens 1(H) Meet TBC
Transport: N/A
6th Form DJH/MJL
10/02/2016
Girls Netball (yr8 A/B) Vs. Shrewsbury High School (A) Leave 3.30pm Return 5.45pm
Transport: Required
4:00 PM 5:45 PM 8 A+B GEC
10/02/2016
First Xl ECFA Premier League Group 3 v Bath (A) Meet 8:00am
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 6th Form DLL/JJT
10/02/2016
Yr 9/10 Netball Vs Shrewsbury School (A) Leave 3.30pm Return 5.45
Transport: Required
4:00 PM 5:30 PM 9/10 GEC/VW
10/02/2016
u13 and u16 Shropshire Individual Table Tennis Championships Leave 3:30pm @Telford Langley School
4:00 PM 6:00 PM 7,8,9 & 10 SSP
10/02/2016
U16 Boys County Cup hockey (CANCELLED) v W.Brookes (h) 4:00pm
4:15 PM 5:30 PM 10/11 SKS
10/02/2016
U18 Girls Shropshire County Cup v Shrewsbury Sixth Form College Beckbury Lane, London Road, Shrewsbury SY2 6PQ Leave 1-00pm Return 4-00pm
2:00 PM 3:30 PM 11/6th Form ALP/DJH
11/02/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R 5 v Stanley High School (A) Meet 9:45am Return 5pm
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 8 JAA/PDB/DLL
11/02/2016
Girls Shropshire County Cup v Thomas Adams (H)
3:00 PM 4:30 PM 8/9 ALP
11/02/2016
Step into Sport Camp KS3 Leadership @ Telford Tennis Centre Leave 9-30am Return 1-15pm
10:00 AM 1:00 PM 7/8/9 ALP
11/02/2016
u13 girls hockey v W.Brookes (h) 4:00pm
4:15 PM 5:30 PM 8 SKS
11/02/2016
Boys Football ESFA National Cup R6 v Stanley High School (A) Meet 9-45pm Return 5pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 7 MJL/DLL
11/02/2016
Girls Netball Yr 8A vs. Yr 9A (H) 4.15pm
4:15 PM 5:00 PM 8/9 GEC/VW
11/02/2016
Year 8 Netball County Training
4:00 PM 5:30 PM 8 GEC/VW
12/02/2016
Boys Football County Cup Semi Final v Idsall (A) Meet 2-15pm Return 5-15pm
Results: CANCELLED
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT
12/02/2016
u14 Boys hockey v W.Brookes CANCELLED
4:15 PM 5:30 PM 9 SKS
12/02/2016
Boys County Cup Match v Thomas Adams (NOW AT TTS) Meet 14.30
3:15 PM 4:45 PM 10 IRR
13/02/2016
u12 Indoor Hockey Shropshire - 8:15am meet @Telford Langley School
8:30 AM 1:00 PM 7 SKS
20/02/2016
Shropshire u14 Hockey League
8:45 AM 7/8/9 SKS
22/02/2016
Girls County Cup v Charlton (A) Meet 13.30
2:30 PM 4:15 PM 8 ALP
22/02/2016
Boys Football County Cup v Idsall (H) Meet 3-15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 9 JJT/DLL
22/02/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools R6 v Great Sankey High School (H) Meet 1pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 11 DJH/DLL
23/02/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools R5 v Cardinal Heenan Catholic School (H) Meet 1pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 10 IRR/DLL/PDB
23/02/2016
Boys Football County Cup v Meole Brace (A) Meet 2-15pm Return 5-30pm
Transport: School Mini Bus
3:30 PM 4:30 PM 7 MJL
23/02/2016
u13 boys hockey v W.Brookes (h) 4:00pm
4:15 PM 5:30 PM 8 SKS
23/02/2016
Girls Netball (yr 8A/B) @ Wrekin College Leave 3.45pm Return 5.15pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
23/02/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group B
4:15 PM 5:40 PM Group B
23/02/2016
Telford and Wrekin U16 Boys Hockey @home 3:30pm meet
3:45 PM 5:30 PM 10/11 SKS
23/02/2016
Boys County Cup Basketball v Idsall School (H)
4:15 PM 5:30 PM 6th Form JJT
23/02/2016
Girls ESFA National Quarter final v Bedminster Down School, Bristol Leave 8-30am Return 4-30pm
12:00 PM 1:30 PM 9/10 ALP
24/02/2016
Girls Community Cup Northern Tournamnet @ The Zone, St Andrews Road Huddersfield HD1 6PT Leave 8-45pm Return 5-30pm
11:45 AM 2:30 PM 7/8 ALP/DJH
24/02/2016
Telford and Wrekin Girls Basketball @ TCAT
10/11 ALP
24/02/2016
U13 County Netball @ Shrewsbury High Leave 1.45pm Return 4.30pm
Transport: required
2:00 PM 4:00 PM GEC
24/02/2016
Third XI SSCFA League 1 Football TTS V Ludlow College (H) Meet 1pm
6th form JAA
24/02/2016
First XI ECFA Premier League Group 3 Football TTS V Gower College Swansea (H) Meet 12.45pm
6th form DLL/JJT
25/02/2016
Telford and Wrekin Netball @ Idsall
11 GEC
25/02/2016
Boys County Cup Basketball v New College (H)
4:15 PM 5:30 PM 6th Form JJT
25/02/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools R5 v Crompton House School (H) Meet 1pm
2:00 PM 3:30 PM 9 JJT/DLL/PDB/SSP
25/02/2016
Telford and District Plate football v Telford Langley (A)
Transport: Longmynd travel
3:00 PM 4:15 PM 7 D team MJL
25/02/2016
Girls English Schools Basketball v St Johns Fisher (H) Meet 2-30pm
3:00 PM 4:15 PM 8/9 ALP
26/02/2016
u15 Lady Taverners Girls Cricket @TCAT Dome Leave 12:30
1:00 PM 5:00 PM 9/10 SKS
27/02/2016
Bronze Duke of Edinburgh Day Walk Group A Meet @ TTS 9.15am Return approx 17.00pm
9:15 AM 5:00 PM Group A
28/02/2016
Bronze Duke of Edinburgh Day Walk Group B Meet @ TTS 9.15am Return approx 17.00
Group B
29/02/2016
Girls Basketball v St Bedes (H) Meet 3-00pm
3:30 PM 5:30 PM 7/8 ALP
29/02/2016
Boys Football County Cup Round 2 v HLC (A) Leave 2.30pm Return 5.00pm
Transport: Longmynd
3:00 PM 4:30 PM 11 DJH/DLL
29/02/2016
Boys National Cup R8 v Moorland School at (Blackburn Rovers Academy) BB6 8BA 7.15am meet
Transport: Longmynd Travel
10:30 AM 11:45 AM 7 MJL/DLL/PDB
29/02/2016
Telford District Plate C Team v Madeley Academy Meet 15.00
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:45 PM 8 JAA


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.