Fixtures

From: 1/12/2016 To: 31/12/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
01/12/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
01/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
01/12/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
01/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
01/12/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
01/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
01/12/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
01/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
01/12/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
01/12/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
01/12/2016
A-Level Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
01/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
01/12/2016
Year 7 (Girls and Boys) ESFA Impact Trophies 5-a-side Football Competition at the Goalzone at AFC Telford Meet 3.00pm Return 5.20pm
Transport: TTS Minibus TBC
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH/ALP
01/12/2016
Girls Football U11 District Trials 6pm - 7pm
DJH
01/12/2016
Primary School Quicksticks Finals @home Start 3:00pm Finish 4:30pm
3:30 PM 4:30 PM 9/10 SKS
01/12/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Toot Hill School (A) Meet 11:50am Return 5-30pm
Transport: TBC
2:15 PM 3:45 PM 10 JJT/DLL
01/12/2016
Girls Football ESFA School Cup R4 v St Margaret Catholic Academy (A) ST6 4LD Meet 2pm Return 6:15pm
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:15 PM 9/10 ALP/
02/12/2016
U13 boys indoor county cricket competition at TCAT dome - 9am -1pm. Depart school at 8:30am
Transport: TBC /mini bus
9:00 AM 1:00 PM 7/8 MJL
02/12/2016
ESFA National Cup v Nunnery Wood (A) Leave 11-30am Return 3-30pm
Results: Cancelled
1:00 PM 2:30 PM 7/8 ALP
02/12/2016
Boys Football County Cup v TNS (A) Meet 11am
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
02/12/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
03/12/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ School 8-45am Return to School 5-30pm
8:45 AM 5:30 PM 10 ALP
04/12/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ School 9-30am Return to School 3-30pm
9:30 AM 3:30 PM 10 ALP
05/12/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
05/12/2016
Cricket Leaders Course - Sports Hall
3:30 AM 5:00 AM 9 Shropshire Cricket Board - Ian Greggory (MJL)
05/12/2016
Key stage 4 basketball 3 v 3 @ Telford Langley
Transport: TBC
4:00 PM 5:15 PM 9/10 MJL / JJT
05/12/2016
Cricket Leaders Course - Sports Hall
3:30 PM 5:00 PM 9 Shropshire Cricket Board - Ian Greggory (MJL)
05/12/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 upwards GEC
05/12/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
05/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
05/12/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
05/12/2016
Girs and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
05/12/2016
GCSE PE Session
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
05/12/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
05/12/2016
Girls National Cup v Meole Brace (H) Meet 2-00pm
2:30 PM 4:00 PM 8/9 ALP
05/12/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v South Bromsgrove High Academy Trust (A) Meet 12pm Return 5pm B60 3NL
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 10 JJT/DLL
06/12/2016
Boys County Cup v Lacon Childe (A) Meet 12.30pm
2:15 PM 5:00 PM 11 DLL
06/12/2016
U14 Boys Hockey vs W.Brookes (11s)(Home) Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:45 PM 5:00 PM 9 SKS
06/12/2016
Boys Basketball - County games qualifier @ Telford Langley (5 v 5)
Transport: TBC
3:00 PM 4:30 PM 7/8 MJL
06/12/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v SFX (A) Meet 10:30am Return 4pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 8 PDB/MJL
06/12/2016
Boys ESFA Under 14 National Cup (H). Meet 2.00pm v Thomas Adams
3:00 PM 4:30 PM 9 JAA/
07/12/2016
SSCFA U16 v Warwickshire (Provisional booking)
7:30 PM 9:30 PM PDB
07/12/2016
U16 Boys Hockey vs W.Brookes (11s) (Home) Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:45 PM 5:00 PM 10/11 SKS
07/12/2016
Year 7 BOYS VS GIRLS Netball Match @ TTS
3:45 PM 5:00 PM 7 GEC
07/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
07/12/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
07/12/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
07/12/2016
Boys U18 4th XI v William Brookes (A)
6th Form JAA/SKS
07/12/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Myerscough College Mens 1 (H)
6th Form DLL/JJT
07/12/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
07/12/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
07/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
07/12/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Codsall High School 1 (A)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
07/12/2016
Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Newcastle Under Lyme (H)
2:00 PM 6th Form ALP
08/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
08/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
08/12/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
08/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
08/12/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
08/12/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
08/12/2016
A-Level Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
08/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
08/12/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
08/12/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
08/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
08/12/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v John Port School (A) DE65 6LU
Transport: Longmynd
2:15 PM 3:15 PM 7 DJH/DLL
08/12/2016
Girls basketball v Ludlow (A) Leave 1-45pm Return 5-15pm
3:00 PM 4:15 PM 9/10 ALP
08/12/2016
EDB Basketball Leadership 14+ leaders @ Wrekin
10:00 AM 12:00 PM 9/10 ALP
08/12/2016
School Games Final SportsHall Athletics
Transport: Required
GEC
08/12/2016
Year 8 Girls hockey vs Church Stretton (home) 7 aside
3:30 PM 5:15 PM 8 SKS
08/12/2016
Year 8 Boys Hockey vs Church Stretton (home) 7 aside
3:30 PM 5:15 PM 8 SKS
08/12/2016
U14 Girls Hockey Shrops School Games @Wrekin College Leave 09:00 Return 14:00
9:50 AM 1:30 PM 8/9 SKS
08/12/2016
U14 Boys Hockey Shrops School Games @Wrekin College Leave 09:00 Return 14:00
9:50 AM 1:30 PM 8/9 SKS+1
09/12/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/12/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 upwards GEC
12/12/2016
Cricket Leaders Course - Sports Hall
3:30 AM 5:00 AM 9 Shropshire Cricket Board - Ian Greggory (MJL)
12/12/2016
Cricket Leaders Course - Sports Hall
3:30 AM 5:00 AM 9 Shropshire Cricket Board - Ian Greggory (MJL)
12/12/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
12/12/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
12/12/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
12/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
12/12/2016
GCSE PE Session
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
12/12/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JHT/PDB
12/12/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
12/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
12/12/2016
Gymnastics Competition @ Madeley Acadamy Leave 1-15pm Return 5-00pm
2:00 PM 4:45 PM All years Emma Scanlon
12/12/2016
Girls county Cup v Idsall (A) Leave 1-45pm Return 4-15pm
2:30 PM 4:00 PM 9/10 ALP
12/12/2016
Year 7 Girls Hockey vs W.Brookes vs W.Brookes (home) Start 3:00pm Finish 5:00pm
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS
12/12/2016
Boys Football ESFA Open School R2v Sandwell Academy (A) Meet 2pm Return 5:15pm
Transport: N/A
3:30 PM 4:30 PM 7 DJH/DLL/PDB/JJT
12/12/2016
Boys Football ESFA Open Schools R3 v Sandwell Academy (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 11 IRR/DLL
12/12/2016
Boys County Football
Transport: N/A
7:00 PM 8:30 PM 10
13/12/2016
U13 Girls National Cup v Nunnery Wood (H)
3:00 PM 4:30 PM 7/8 ALP/DLL
13/12/2016
ESFA Open Schools Cup R3 v Sandwell Academy (A) Meet 2:30pm
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:30 PM 9 JAA/PDB
14/12/2016
Boys District Cup v Burton Borough (H) Meet 3.00pm
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/
14/12/2016
U14 Boys TWSSA Hockey (7s)(home) Start 3:30pm Finish 5:15pm
4:00 PM 5:15 PM 9 SKS
14/12/2016
U14 Boys TWSSAA Badminton Finals Night @ Langley School Meet 3pm Return 5.15pm
Transport: Car?
3:30 PM 5:00 PM 9 TBC
14/12/2016
Boys Football SCFA U19 League v New College (A) Meet 12:30pm
Results: Cancelled
Transport: Longmynd
6th Form MJL
14/12/2016
Boys Football ESFA Schools Cup, R5 v Sir Graham Balfour School (A) Meet 12pm
Results: CANCELLED
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 11 IRR/PDB
14/12/2016
Boys Football 1st xl ECFA Mens Trophy v Sandwell Academy (A) Meet 11:50pm Return 4pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form DLL/JJT
14/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
14/12/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
14/12/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
14/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
14/12/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
14/12/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
15/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
15/12/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
15/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
15/12/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
15/12/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
15/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
15/12/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
15/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
15/12/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
15/12/2016
A-Level Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
15/12/2016
Girls ESFA schools Cup R5 v West Bridgford School (A) Meet 11am Return 4:30pm NG2 7FA
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 11 ALP/DLL
15/12/2016
U13 basketball county comp V William Brookes (H) 3:45 Ttip off
3:30 PM 5:00 PM 7/8 MJL
15/12/2016
Year 7 Girls hockey vs Church Stretton (home) 7 aside
3:30 PM 5:15 PM 7 SKS
15/12/2016
Year 7 Boys hockey vs Church Stretton (home) 7 aside
3:30 PM 5:15 PM 7 SKS
16/12/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
19/12/2016
Sky Sports Living for Sport Leadership Workshop with Mel Clarke
8:30 AM 3:15 PM 9/10 ALP
21/12/2016
EHB - 6th Form Boys Hockey Match - Meet at Changing Rooms at 12:00
12:00 PM 2:30 PM 6 SKS


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.