Fixtures

From: 1/11/2016 To: 30/11/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/11/2016
Yr 8 and 11 Netball Vs. St.Doms (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: Required
3:30 PM 5:00 PM 8/11 GEC
01/11/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 upwards GEC
01/11/2016
Boys C Team Telford District Cup v Holy Trinity. Meet 3.15
4:00 PM 5:15 PM 7 DJH
01/11/2016
Boys Football - B team V Q3 academy
3:20 PM 4:30 PM 8 MJL
02/11/2016
Boys football training session @ St Georges Park
Transport: tbc
8:00 AM 11:30 AM 8 MJL
02/11/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Newcastle Town 1 (A)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
02/11/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
02/11/2016
U19 County Netball Tournament @ Wrekin
6th form GEC
02/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
02/11/2016
Boys U18 4th XI v Codsall High School (A)
6th Form JAA/SKS
02/11/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Accrington and Rossendale College Mens 1 (H)
Results: CANCELLED
6th Form DLL/JJT
02/11/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
02/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
02/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
02/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
02/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
02/11/2016
TWSSA Badminton League Fixture U14B and U16B v Holy Trinity (A) Meet 3.15pm
4:00 PM 5:00 PM JAA
02/11/2016
6th Form Football Salou presentation 6.30pm
6:30 PM
03/11/2016
ESFA National Cup v Baxter College (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP
03/11/2016
Boys Football ESFA Open Schools R2 v Sandwell Academy (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 10 JTT/DLL
03/11/2016
Boys Football ESFA Open Schools R2 v King Edward V1 High School (H) Meet 1:15pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
03/11/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
03/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
03/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
03/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
03/11/2016
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM J Sweeney, R Beyer
03/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
03/11/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
03/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
03/11/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
03/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
03/11/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
03/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
03/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
04/11/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
04/11/2016
Athletics Track training @ Oakengates
Transport: Minibus
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
05/11/2016
DoE Bronze First 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 8-45am Return to School @ 5-30pm
8:45 AM 5:30 PM 10 ALP
05/11/2016
u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
06/11/2016
DoE Bronze First 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm
9:30 AM 3:30 PM 10 ALP
07/11/2016
Yr 7 (a/b) Girls Netball Vs. Shrewsbury High (H) Start 4.30pm
7/8 GEC
07/11/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
07/11/2016
Sportshall Athletics Leadership @ Telford Tennis Centre Meet 9-00am Return 12-45pm
9:30 AM 12:30 PM 8 ALP
07/11/2016
1st XI Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
07/11/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
07/11/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
07/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
07/11/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
07/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
07/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
07/11/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
07/11/2016
Boys Football ESFA Elite Schools and Colleges Cup R2 v Hartpury College (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
08/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 10 JTT/DLL/PDB
08/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 11 IRR/DLL/PDB
08/11/2016
Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
08/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup v Walsall Academy (H) Meet 1:15pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
08/11/2016
Year 7/8 Boys and Girls Sportshall Athletics Competition @ Telford Tennis Centre Leave 3.30pm Return 6pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:45 PM 7/8 GEC
09/11/2016
TWSSA Badminton vs B.Borough (away) Boys and Girls
8/9/10/11 JAA
09/11/2016
Yr 7/8 Girls Netball @ Idsall Leave 3.15pm Return 5.20pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:00 PM 7/8 GEC
09/11/2016
6th form Netball @ Ab Dab (A) Leave 1.30pm Return 3.15pm
Transport: School Minibus
6th form GEC
09/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
09/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
09/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
09/11/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
09/11/2016
Boys Football 1st xl ECFA Football Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) L17 5AR Meet 9-40AM
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
09/11/2016
Boys U18 4th XI v Shrewsbury 6th Form (H)
6th Form JAA/SKS
09/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
09/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
09/11/2016
Sports Leadership Primary Sportsability
9:30 AM 12:00 PM 8 ALP
09/11/2016
Boys football training session @ St Georges Park
Transport: tbc
8:00 AM 11:30 AM 7 DJH
09/11/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Burton Albion FC 1 (A) on 3G
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
09/11/2016
Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Newcastle Under Lyme College (H)
1:00 PM 3:00 PM 6th Form ALP
10/11/2016
TWSSA u14 Boy's hockey @Madeley Academy Leave 2:15pm Return 5:20pm
3:00 PM 5:00 PM 9 SKS
10/11/2016
TWSSA u14 Girl's hockey @Madeley Academy Leave 2:15pm Return 5:20pm
3:00 PM 5:00 PM 9 ???
10/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
10/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 JJT/MJL
10/11/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
10/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
10/11/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
10/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
10/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 3:30 PM 9/10/11 SKS
10/11/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
10/11/2016
A-Level PE Catch Up Session
3:30 PM 3:30 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
10/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
10/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
10/11/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
10/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/PDB
10/11/2016
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
10/11/2016
Girls Netball Vs. Wolverhampton Grammar (away) Leave 3.15pm Return 5.45pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
11/11/2016
U12 Schools Netball Cup 3rd round Vs. RGS Worcester (H) Start 2pm
2:00 PM 3:00 PM 7 GEC
11/11/2016
Athletics Track training @ Oakengates
Transport: Minibus
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
11/11/2016
Y7 Boys County Cup Football R1 v Burton Borough (H) Meet 1.30pm
2:00 PM 3:15 PM 7 DJH
11/11/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
11/11/2016
Boys u16 Indoor hockey league @Telford Langley
Transport: n/a
6:00 PM 10:00 PM 9/10/11 SKS
12/11/2016
u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
12/11/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 8-45am Return to School @ 5-30pm
8:45 AM 5:30 PM 10 ALP
13/11/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm
9:30 AM 3:30 PM 10 ALP
14/11/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
14/11/2016
Girls Netball @ Burton Borough School Leave 2.30pm Retrun 5pm
Transport: Required
3:00 PM 4:30 PM 8/9 GEC
14/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
14/11/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
14/11/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 APL
14/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
14/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
14/11/2016
GCSE PE support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
14/11/2016
1st XI Training
3:30 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
14/11/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
14/11/2016
ESFA National Cup v Meole Brace (A) Leave 1-30pm Return 4-15pm
2:30 PM 3:45 PM 9/10 ALP/DJH
14/11/2016
Year 10 County Cup Round Football v Idsall (H)
2:45 PM 4:00 PM JJT/DLL
15/11/2016
Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
15/11/2016
DoE Bronze First 1/2 Group A Training Weekend
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
15/11/2016
Girls Shropshire County Cup v Madeley Academy (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8
16/11/2016
Year 11 and 6th form Netball Vs. Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: Required
4:00 PM 5:15 PM 11/6th form GEC
16/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 3:00 PM 10/11
16/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
16/11/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
16/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
16/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
16/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
16/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (A) Meet 1:45pm
Transport: TBC
3:00 PM 4:15 PM 8 MJL/PDB
16/11/2016
6th form Netball Vs. New College (H) Start 2pm
6th form GEC
16/11/2016
Boys Football 1st Xl ECFA Premier League Cat 1 v Accrington and Rossendale College (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
16/11/2016
TWSSA Badminton vs Charlton (Home) Boys and Girls
8/9/10/11 JAA
16/11/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Ormiston Forge 2 (H)
1:00 PM 3:00 PM Sixth Form PDB/DJH
16/11/2016
Girls County Cup v HLC (A) Leave 2-00pm Return 4-00pm
2:30 PM 3:30 PM 7 ALP
16/11/2016
Boys Football County Cup v TNS (A) Meet 11:50am
Results: CANCELLED
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/JTT
17/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Kings Norton Boys School (A) Meet 11:30am B30 1DY
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 9 JAA/PDB
17/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
17/11/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
17/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
17/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
17/11/2016
Primary Quickstick Tournament. Blue astro - Starting 10:00 - 15:30
10:00 AM 3:30 PM 9-10 SKS
17/11/2016
Y11 ACHEIVEMENT EVENING - No Fixtures
17/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
17/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
17/11/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
17/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
17/11/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
17/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
17/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
17/11/2016
A-Level PE Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
18/11/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
18/11/2016
Athletics track training @ Oakengates
Transport: minibus
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
18/11/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Charlton (A) Meet 1:45pm
Transport: TBC
2:45 PM 4:15 PM 10 JJT/PDB
18/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v North Leamington School (H) Meet 2-30pm
Transport: N/A
3:15 PM 4:30 PM 7 DJH/DLL
19/11/2016
DoE Silver Accompanied Day Walk Snaibeach to Stiperstones. Meet @ TTS 8-45am Return 4-30pm
8:45 AM 4:30 PM 11 ALP
19/11/2016
DoE Gold Semi-Accompanied day walk Pontesbury to Stiperstones. Meet @ School 8-45am Return to School 4-30pm
8:45 AM 4:30 PM 6.1 ALP
19/11/2016
u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
21/11/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
21/11/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
21/11/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 APL
21/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
21/11/2016
GCSE PE Session
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
21/11/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
21/11/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
21/11/2016
ESFA Girls National Cup v Meole Brace (H)
3:45 PM 5:00 PM 10/11 ALP/DJH
21/11/2016
Girls Shropshire County Game @ Worcestershire
1:00 PM 2:30 PM 8/9 ALP
21/11/2016
ESFA Girls National Cup v JHN
2:00 PM 3:15 PM 8/9 ALP
22/11/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend
3:30 PM 5:00 PM 10
22/11/2016
Girls Netball Vs WGHS (H) Start 4pm
4:00 PM 5:00 PM 9/11 GEC
22/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Belvidere School (H) Meet 1:15pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 11 IRR/DLL
22/11/2016
Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
23/11/2016
Shropshire County Girls Football v Staffordshire
7:00 PM 8:30 PM 10/11 ALP
23/11/2016
6th form netball @ SSFC (Sports Village) (A) Leave 1.30pm Return 3.15pm
Transport: Longmynd minibus required
2:00 PM 3:00 PM 6th form GEC
23/11/2016
Boys District Cup v Telford Langley (A). Meet 2.00pm
3:00 PM 5:00 PM 11 IRR
23/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
23/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
23/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
23/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
23/11/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
23/11/2016
Yr 7/Yr 9 Netball Vs. St.Doms (A) Leave 3pm Return 5.30pm
Transport: school minibus
3:30 PM 5:00 PM 7/9 GEC
23/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
23/11/2016
Boys U18 4th XI v Bridgnorth Endowed (A)
6th Form JAA/SKS
23/11/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (H)
6th Form DLL/JJT
23/11/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
24/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
24/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
24/11/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
24/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
24/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
24/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
24/11/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
24/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
24/11/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
24/11/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
24/11/2016
A-Level PE Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
24/11/2016
Girls County Cup v Madeley Academy (A) Leave 2-45pm Return 5-15pm
3:30 PM 4:45 PM 10/11 ALP
24/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Alsager School (A) St7 2hb Meet 10:30am Return 3pm
Transport: Longmynd
12:15 PM 1:15 PM 7 DJH/DLL
25/11/2016
Sports Leadership @ Southall
1:00 PM 2:45 PM 6th Form ALP
25/11/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
26/11/2016
DoE Bronze First 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ School 8-45am Return to School 5-30pm
8:45 AM 5:30 PM 10 ALP
26/11/2016
u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
27/11/2016
DoE Bronze First 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm
9:30 AM 3:30 PM 10 ALP
28/11/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
28/11/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
28/11/2016
Key stage 3 basketball 3 v 3 development competition @ Telford Langley
4:00 PM 5:15 PM 7/8 MJL
28/11/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 upwards GEC
28/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
28/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
28/11/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
28/11/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
28/11/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
28/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
28/11/2016
Sports Leadership @ HLC 6-8 leaders Leave 8-30am Return12-15pm
8:45 AM 12:00 PM 6th Form ALP
28/11/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Bishop Heber High School (H) Meet 1:30pm
Transport: N/A
2:15 PM 3:30 PM 8 MJL/PDB
28/11/2016
Bouys Football ESFA Schools Cup R4 v Bishop Heber (H) Meet 1:30pm
Transport: N/A
2:15 PM 3:30 PM 8 MJL/PDB
28/11/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Madeley Academy (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:00 PM 7 DJH
29/11/2016
Boys Football ESFA School Cup R3 v Shrewsbury School (A) Meet 12pm
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 11/6th Form DLL/JJT
29/11/2016
ESFA National Cup v Idsall (A) Leave 1-45pm Return 4-15pm
2:30 PM 4:00 PM 10/11 ALP
29/11/2016
Shropshire Schools Team Table Tennis Competition @ Telford Langley School (formerly Phoenix), Duce Drive, Dawley, TF4 3JS. Meet 3.30pm Return 7.45pm
Transport: 20 students - bus required
4:30 PM 7:30 PM All Years
29/11/2016
Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
29/11/2016
Boys B Team Football friendly v Oswestry U15B
3:15 PM 5:00 PM 9 JAA
29/11/2016
Yr 8(A/B) Vs. Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: school minibus
4:00 PM 5:00 PM 8 GEC
30/11/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Codsall High School 1(H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
30/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
30/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
30/11/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Lancaster and Morecambe College Mens 1 (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
30/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
30/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL/DLL
30/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
30/11/2016
TWSSA Badminton vs Adams G/Newport Girls (Away) Boys and Girls
8/9/10/11 JAA
30/11/2016
Boys Football ESFA Open School v Tupton Hall -Chesterfield S42 6LG (A) Meet 9:15am Return 3:30pm
Transport: TBC
12:00 PM 1:30 PM 8 MJL/PDB
30/11/2016
Girls Netball (Yr7A/B) @ William Brookes Leave 3.15pm Return 5.30pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:00 PM 7 A/B GEC
30/11/2016
Year 7 Boys Hockey vs W.Brookes (home) Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS
30/11/2016
Parents vs Students - 7 aside hockey matches - Meet in changing rooms 6:15pm
6:30 PM 8:15 PM 7-11 SKS


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.