Fixtures

From: 1/10/2016 To: 31/10/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/10/2016
THOMAS TELFORD PARK RUN - Telford Town Park 9am
9:00 AM 10:00 AM All years
03/10/2016
Boys ESFA National Cup Football R1 v The De Montford School (A) WR11 1DQ Meet TBC
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:00 PM 10 JJT/DLL
03/10/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
03/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
03/10/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
03/10/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
03/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
03/10/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
03/10/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 11 ALP
03/10/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
03/10/2016
U16 County Netball Tournament @ Church Stretton (Leave 12.30pm Return 5.30pm)
2:00 PM 4:00 PM 11 GEC
03/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
04/10/2016
Girls Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
04/10/2016
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
04/10/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP/DJH
04/10/2016
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form JAA
04/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11 JJT/DLL/PDB
04/10/2016
SSCFA Under 16 v Cheshire (Friendly)
7:00 PM 9:00 PM PDB
04/10/2016
Yr 9/10 Netball Vs. Idsall (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: required
3:30 PM 5:00 PM 9/10 GEC
04/10/2016
KS4 Girls Dodgeball @ Telford Langley - POSTPONED TILL FURTHER NOTICE
Transport: Required
3:15 PM 5:00 PM 10/11 MJL/SKS
04/10/2016
ESFA Girls National Cup v Kingsmeade (A) Leave 11-30am Return 3-15pm
12:45 PM 2:00 PM 8/9 ALP/DJH
05/10/2016
Cross Country @ Adams Grammar (Leave 3.30pm Return 6pm)
Transport: Required
4:30 PM 5:30 PM all years
05/10/2016
6th Form Netball V New College (H) 1pm start (sports hall)
1:00 PM 2:00 PM 6th form GEC
05/10/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Birmingham Met 1 (A)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
05/10/2016
Girls U18 Football ECFA Category 2 v Walsall College (H)
2:00 PM 6th Form ALP/
05/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
05/10/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
05/10/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
05/10/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
05/10/2016
Boys Football 3rd xl v Shrewsbury 6th Form College (A)
2:00 AM 4:00 PM MJL/SSP
05/10/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Newcastle Undr Lyme College Mens 1 (H)
Results: CANCELLED
6th Form DLL/JJT
05/10/2016
Boys Football 4th XI v Oswestry School (H) Meet 12:15pm
1:00 PM 2:30 PM 6th Form JAA/SKS
05/10/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
05/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
05/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
06/10/2016
Yr 8 TandW Netball Tournament @ Ab Dab
8 GEC
06/10/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
06/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
06/10/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
06/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
06/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
06/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
06/10/2016
Boys Football ESFA National Cup R2 v William Stainer Community School (A) Meet 11:30am Return 5:15
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 11 DLL/PDB
06/10/2016
Under 14 ESFA National Cup R2 v Shrewsbury School (H)
4:00 PM 6:00 PM 9 JAA
06/10/2016
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
07/10/2016
Boys Football ESFA Elit Schools and Colleges Cup R1 v The Ormiston Forge Academy (H) Meet 12pm
Results: Cancelled
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
07/10/2016
Girls u14 hockey county championships @Shrewsbury School. Leave 12:00 Return 5:15pm
1:00 PM 4:30 PM 8/9 SKS
07/10/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
08/10/2016
u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
10/10/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
10/10/2016
Girls National Cup v Wolgarston (A) Leave 2-15pm Return 5-25pm
3:30 PM 4:45 PM 9/10 ALP/DJH
10/10/2016
Year 9/10 Netball Vs Shrewsbury High (H) Start 4.30pm
4:30 PM 5:30 PM 9/10 GEC
10/10/2016
Boys Football ESFA National Cup R2 v Adams Grammar (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/JJT
10/10/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
10/10/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
10/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
10/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
10/10/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
10/10/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
10/10/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
10/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
10/10/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 upwards
11/10/2016
Girls and Boys Hockey
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
11/10/2016
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
11/10/2016
Table Tennis
Transport: N/A
3:31 PM 5:00 PM 8 DLL
11/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11 JJT/DLL/PDB
11/10/2016
Boys Football Friendly B Team v Shrewsbury School (Meet 3.15pm)
Transport: Longmynd
4:15 PM 5:45 PM 9/10/11 JAA/JJT/IRR/PDB/DLL
11/10/2016
U14 County Netball Tournament @ Shrewbsury High Leave 1pm Return 5pm
2:00 PM 4:15 PM 9 GEC
11/10/2016
Girls football friendly (3 teams) v Idsall (A) Leave 3-30pm Return 5-00pm
Transport: 40 seater required
3:45 PM 4:45 PM 7/8
12/10/2016
Girls Shropshire County game v Worcestershire (A) Leave 4-30pm Retrun 10-30pm
7:00 PM 8:30 PM 8/9 ALP
12/10/2016
Girls National Cup v Kingsmeade (A) Leave 1-15pm Return 4-30pm
2:30 PM 3:45 PM 10/11 ALP/DJH
12/10/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Romulus Academy (H) Meet 12.00pm
1:00 PM 6th Form PDB/DJH
12/10/2016
Cross Country TandW @ Idsall Leave 3.30pm Return 5.45pm
Transport: 50+ seater required
4:00 PM 5:15 PM All years
12/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
12/10/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
12/10/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
12/10/2016
Boys U18 3rd Team v Idsall School (H)
2:15 AM 4:00 AM 6th Form MJL/SSP
12/10/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Preston College Mens 1 (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
12/10/2016
Boys Football - C team V D team fixture (3G)
4:00 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
12/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
12/10/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
12/10/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
12/10/2016
Boys football training session @ St Georges Park
Transport: TBC
8:00 AM 11:30 AM 10 JJT/PDB
12/10/2016
6th Form Netball Vs. Shrewsbury College Leave 1.30pm Return 3.30pm
Transport: Required
2:10 PM 3:00 PM 6th form GEC
13/10/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
13/10/2016
Yr 7 A/B Netball Tournament TandW @ Idsall Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 7 GEC
13/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
13/10/2016
6th Form Girls Sports Leadership @ Southall Leave 1-00pm Return 3-20pm
1:15 PM 3:00 PM 6th Form ALP
13/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
13/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
13/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
13/10/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
13/10/2016
Boys Football ESFA National Cup R2 v Park Hall Academy (A) Meet 1:30pm
Transport: Longmynd
3:15 PM 4:15 PM 7 DJH/DLL
14/10/2016
Girls National Cup v Alcester Grammar (A) Leave 11-45am Retrun 5-30pm
2:00 PM 3:30 PM 11/6th form ALP/DJH
14/10/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
15/10/2016
u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
16/10/2016
West Mids Schools Skiing Champs Madeley. Meet 9.30am Finish 1.00pm
Transport: Not needed.
10:00 AM 1:00 PM All Years SSP
17/10/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 Upwards GEC
17/10/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
17/10/2016
ESFA Girls National Cup v Church Stretton (A) Leave 1-30pm Return 5-00pm
3:00 PM 4:00 PM 7/8 ALP
17/10/2016
U12 Netball Cup Round 2 @ Bromsgrove School Leave 12.30pm Return 4.30pm
Transport: Required
2:00 PM 3:00 PM 7 GEC + 1? (CMC)
17/10/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
17/10/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
17/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
17/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
17/10/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
17/10/2016
1st XI Traning
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
17/10/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
18/10/2016
Girls Shropshire County v Cheshire on the 3G (H)
7:00 PM 9:00 PM 10/11 B Renke
18/10/2016
Girls Footbal Tournament v Burton Burough/Wednesfield High on 3G (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP/DJH
18/10/2016
Boys Football
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 10/11 JJT/DLL/PDB
18/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
18/10/2016
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
18/10/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP/DJH
18/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 8 DLL
18/10/2016
Badminton
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form JAA
18/10/2016
Boys Football ESFA National Cup R2 v Marches School (A) Meet 2pm Return 5:30pm
Transport: TBC
3:30 PM 5:00 PM 11 IRR/DLL
18/10/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R2 v Marches School (A) Meet 2pm Return 5:30pm
Transport: TBC
3:30 PM 4:30 PM 7 DJH/DLL
18/10/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R2 v Whitecross School HR1 1AW (A) Meet 10:30am Return 4:30pm
Transport: TBC
1:00 PM 2:00 PM 8 MJL/PDB
18/10/2016
Sportshall Athletics and Dodgeball Leadership @ Wrekin
9:30 AM 2:00 PM 9/10 ALP
19/10/2016
Biathlon @ William Brookes. Leave 1.00pm Return 4.45pm
Transport: Needed
1:30 PM 5:00 PM All Years SSP
19/10/2016
Boys Shropshire u16 v Gloucestershire (A) Meet 3.15
7:30 PM PDB
19/10/2016
Boys Football AOC Cup R1 v Kingsmead School (H) Meet 12pm
Results: Cancelled
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
19/10/2016
Boys football training session @ St Georges Park
Transport: TBC
8:00 AM 11:30 AM 9 JAA
19/10/2016
Girls County Football v Staffordshire
6:30 PM 8:00 PM 8/9 ALP
19/10/2016
6th form Netball @ Idsall Leave 1.30pm Return 3.15pm
2:00 PM 3:00 PM 11/6th form GEC
19/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
19/10/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
19/10/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
19/10/2016
Girls Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
19/10/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
19/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
19/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
19/10/2016
Boys U18 4th XI v Thomas Adams (A)
6th Form JAA/SKS
20/10/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
20/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
20/10/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
20/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
20/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
20/10/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
20/10/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup R2 v South Bromsgrove High Academy Trust (H) Meet 1:30pm
Transport: N/A
2:15 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
20/10/2016
Girls Football British Isles U14 Cup Festival @ Lilleshall
9 ALP/DJH/DLL
20/10/2016
School Games Cross Country @ Shrewsbury Sports Village Leave 1pm Return 5.30pm
Transport: Required
2:00 PM 5:30 PM 7/8/9 GEC
20/10/2016
KS4 Sports Leadership @ Wrekin Leave 11-45am
Transport: No transport needed
12:15 PM 2:15 PM 9/10
21/10/2016
S3 Sports Leadership @ Wrekin Leave 11-45am
Transport: No transport needed
9:30 AM 12:30 PM 9/10 ALP
21/10/2016
Girls Football British Isles U14 Cup Festival @ Lilleshall
9 ALP/DJH/DLL
21/10/2016
Sports Leadership @ Southall
12:45 PM 2:45 PM 6th Form ALP
21/10/2016
Boys Football Friendly v Japan Football Academy @ Lillishall (A) Meet 12pm
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM DLL/JJT
21/10/2016
Boys u16 Indoor hockey league @Telford Langley
Transport: n/a
6:00 PM 10:00 PM 9/10/11 SKS
21/10/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
21/10/2016
Girls Netball Vs. Abbey Gate College @ 11am (H)
11:00 AM 12:00 PM 8/10 GEC
21/10/2016
Boys Friendly Football v Abby Gate College
Transport: N/A
11:00 AM 12:30 PM 8/10 MJL/JJT
22/10/2016
u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
22/10/2016
Girls Football British Isles U14 Cup Festival @ Lilleshall
9 ALP/DJH/DLL
22/10/2016
PGCE Secondary Teachers Gymnastics Course
9:00 AM 4:00 PM IJS, M Weinstock
24/10/2016
PGCE PE KS3 Dance Course in Dance studio
9:00 AM 4:30 PM IJS, J Elbourn
24/10/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
25/10/2016
PGCE PE Health Active Lifestyles Course in Sports Hall
9:00 AM 4:30 PM IJS, J Elbourn
28/10/2016
Boys u16 Indoor hockey league @Telford Langley
Transport: n/a
6:00 PM 10:00 PM 9/10/11 SKS
29/10/2016
u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
31/10/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
31/10/2016
Boys Football Academy Trials
Transport: N/A
5:00 PM 7:30 PM DLL/JAA/PDB/JJT
31/10/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
31/10/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
31/10/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
31/10/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
31/10/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
31/10/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
31/10/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
31/10/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.