Fixtures

From: 1/1/2020 To: 31/1/2020

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
07/01/2020
TWSSA Telford and Wrekin Meeting at Langley School
4:00 PM 5:00 PM HAF/ABK
08/01/2020
Boys Football AOC League Cat 1 v TNS North Shropshire College Men's 1 (A) SY11 4AS
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 6th Form DLL/DJH
08/01/2020
Girls Football ECFA League Cat 1 v Bridgwater and Taunton College Women's 1 (H)
1:00 PM 2:30 PM 6th Form ALP/AJQ
08/01/2020
6th Form Girls Netball @ Hartpury College. Leave @ 12:00 CANCELLED
Transport: Required (15)
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
08/01/2020
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v Shrewsbury School 2nd xl (A)
Transport: School Mini Bus
6th Form JPN
08/01/2020
Boys Football 4th xl SSCFA U19 League v Codsall 3rd xl (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form SSP
08/01/2020
Btec Sport L3 EXAM - Unit 2: Fitness Training and Programming for Health, Sport
9:00 AM 11:30 AM 12/13
08/01/2020
Year 10/11 Girls Hockey vs Shrews High (HOME) Start 4:30pm Finish 5:45pm
Transport: n/a
4:30 PM 5:45 PM 10/11 SKS
09/01/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v BMET (Lichfield City FC) 1 (H)
1:30 PM 3:30 PM 6th Form PDB/MJL
09/01/2020
U14+U15 Netball friendly vs Wolverhampton Girls HS (AWAY) 3.30pm start ** CANCELLED **
Transport: REQUIRED - 20
3:30 PM 4:45 PM HAF HLL LM
10/01/2020
Boys Football ESFA Super League v Codsall High School (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
13/01/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
13/01/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
13/01/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
13/01/2020
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Blessed Thomas Holford Catholic College WA15 8HT (A) Meet 12:30pm Return 6pm
Transport: TBC
3:00 PM 4:30 PM 9 JPN/DLL
13/01/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
13/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
13/01/2020
Girls Basketball
3:45 PM 3:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
13/01/2020
Btec Sport L3 - Unit 22: Investigating Business in Sport and the Active
9:00 AM 12:00 PM 13
14/01/2020
U14 Boys Hockey County tournament (AWAY) @ Lilleshall NSC. LEAVE 12:00pm Start 1:00pm Return 5:30pm
Transport: Required (18)
1:00 PM 5:00 PM 9 SKS
14/01/2020
Group B Bronze Duke of Edinburgh meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP/ M Pugh/ G Baker
14/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
14/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
14/01/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v St Peters Catholic Schools and SSC (A)
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 8 SST/PJN/DLL
14/01/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
14/01/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
14/01/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
14/01/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
14/01/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
14/01/2020
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Cardinal Heenan Catholic Shcool L12 9HZ(A)
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 10 DJH/PDB
14/01/2020
Bronze Duke of Edinburgh- Second half of Group B + any other student who has missed their group’s Session 3 meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP/G Baker
14/01/2020
Girls Shoprshire County Football v Sir John Talbot (A) Leave 1-15pm Return 4-30pm
2:30 PM 3:30 PM 7 ALP
15/01/2020
Boys Football ESFA Schools R6 v Lutterworth College (H)
Transport: N/A
2:30 PM 3:30 PM 7 DLL
15/01/2020
Boys Football AOC Knockout Trophy 2nd XI v Solihull Moors (A) Meet 11.30
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
15/01/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
15/01/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
15/01/2020
Sixth Form Mixed Hockey League vs Shrewsbury and Worcester. Venue - St George. Leave - TBC. Return - TBC
Sixth Form SKS/HAF
15/01/2020
Boys Football 4th xl SSCFA U19 League v Coaching Connexions (H)
Transport: N/A
6th Form SSP
15/01/2020
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v Madeley Academy (H)
Transport: N/A
6th Form JPN
15/01/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Carl Baker Football Academy 1 (A)
Results: CANCELLED
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
15/01/2020
6th Form Girls Netball VS Christopher Whitehead Languages College @ Home.
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
15/01/2020
Boys Football AOC League Cat 1 v Accrington and Rossendale College Men's 1 (H)
Results: CANCELLED
Transport: N/A
6th Form DLL/DJH
15/01/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Sutton Coldfield College (A)
6th Form ALP
15/01/2020
Btec Sport L3 - Unit 19: Development and Provision of Sport and Physical Activity
9:00 AM 11:30 AM 13
16/01/2020
Boys Football Elite ESFA Schools Cup R3 v Wright Robinson M18 8RL (A)
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 10 DJH/DLL
16/01/2020
U15's Boys Basketball V William Brookes (A). Meet at 2:30pm. Tip off at 3:30pm. Return to TTS at 5:15pm
3:30 PM 4:45 PM 9/10 Boys MJL
16/01/2020
Boys Football County Cup v Madeley Academy (H)
Transport: N/A
3:45 PM 5:15 PM 9 JPN/PDB
16/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
16/01/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
16/01/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
16/01/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
16/01/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
16/01/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
17/01/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
17/01/2020
Girls Football ESFA Super League v Solihull College Women (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form ALP/DLL
17/01/2020
Btec Sport L3 EXAM - Unit 1: Anatomy and Physiology
9:00 AM 10:30 AM 12/13
20/01/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
20/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
20/01/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
20/01/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
20/01/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
20/01/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
20/01/2020
Telford and District Special Schools Swimming Gala
Transport: Not required.
9:00 AM 12:00 PM SSP
20/01/2020
Year 7 Boy's Hockey vs William Brookes (home) Start: 3:45pm Finish: 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS
20/01/2020
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v St Peters Catholic High School + 6th Form GL4 ODD (A) Leave 8:30pm Return 3:30pm
Transport: Longmynd
10:30 AM 12:00 PM 7 DLL/PDB
20/01/2020
Boys Football Elite ESFA Schools Cup R3 v St Peters Catholic High School + 6th Form GL4 ODD (A) Leave 8:30am Return 3:30pm
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 7 DLL/PDB
20/01/2020
Girls ESFA National Cup v HLC (A) Leave 1-45pm Return 4-00pm
2:30 PM 3:30 PM 7 ALP
21/01/2020
Boys Football County Cup v Langley School (A)
Transport: Longmynd
3:15 PM 4:30 PM 8 SST/PJN
21/01/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v Cardinal Heenan Catholic College AL18 7JT (A)
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
21/01/2020
Boys Football County Cup v William Brookes (H) - Meet 3.10pm
3:45 PM 5:00 PM 7 ASK/PDB
21/01/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
21/01/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
21/01/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
21/01/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
21/01/2020
Year 7 Boys and Girls Hockey vs Madeley (home) - Start 3:30pm - Finish 5:00pm
Transport: n/a
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
21/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
21/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
21/01/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
22/01/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
22/01/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
22/01/2020
Year 7 A+B and Year 8 A+B Netball Squads vs Prestfeld (AWAY)
Transport: REQUIRED - 45
3:00 PM 4:31 PM 7 + 8 HAF, HLL, LM
22/01/2020
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v Shrewsbury College 1st xl (A)
Transport: School Mini Bus
6th Form JPN
22/01/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v BMET Kidderminster (A)
6th Form ALP
22/01/2020
6th form basketball V Elesmere College (A). 2:30PM tip off. Meet at 12:30pm in changing rooms. Finish for 3;45pm. Rerturn to TTS for 5:00pm
2:30 PM 4:00 PM 6th form boys MJL
22/01/2020
Girls AoC Premier Knockout Cup Football v Aquinas College (Nangreave Road, Stockport, SK2 6TH) (A) Leave 8-30am Return 3-30pm
11:30 AM 1:30 PM 6th form ALP
22/01/2020
Netball fixtre away V Prestfelde meet 3.10 return 17.30
3:45 PM 5:00 PM 2 x Yr 7, 1 x yr 8 HHF, LAM
23/01/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
23/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
23/01/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
23/01/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
23/01/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
23/01/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
23/01/2020
U13's Basketball V William Brookes (Away). Meet at 2:30pm. Tip off at 3:30pm. Return to TTS at 5:15pm
3:30 PM 4:45 PM 7&8 MJL
23/01/2020
ESFA National Cup v Rainford High Technology College (A) Leave 10-15am Return 4-00pm (Ruskin Dr, Denton's Green, Saint Helens WA10 6RP)
1:00 PM 1:45 PM 9/10 ALP/DLL
24/01/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
24/01/2020
Girls Football ESFA Schools Cup R4 v Boston Spa Academy LS23 6RW ( A)
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form ALP/DLL
24/01/2020
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Mancherster Health Academy M23 9BP (A)
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 8 SST/PJN
24/01/2020
U16 Boys Hockey County Tournament (AWAY) @Lilleshall NSC LEAVE 12:00pm Start 1:00pm Return 5:30pm
Transport: Required (18)
1:00 PM 5:00 PM 10/11 SKS
27/01/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
27/01/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
27/01/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
27/01/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
27/01/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
27/01/2020
Girls Shropshire County Cup Football v Shrewsbury Academy (H)
2:45 PM 4:00 PM 8/9 ALP
27/01/2020
Year 7 Girl's hockey vs William Brookes (home) Start: 3:45pm Finish: 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
27/01/2020
GCSE Swimming Moderation Recording Gala @ TTS
Transport: Nor required
1:00 PM 5:00 PM Yr 11 and 6.2 SSP
28/01/2020
Year 9 Girl's Hockey vs William Brookes (Home) Start: 3:45pm Finish: 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 9 SKS/HAF
28/01/2020
U12 and U13 A+B Netball VS Wrekin College (A)
Transport: Required
3:45 PM 5:00 PM 7 & 8 HLL / LAM / HAF
28/01/2020
Year 9/10 boys Basketball V Charlton (A). Meet @2:45pm. Tip off @ 3:30pm. return to TTS @5:00pm.
3:30 PM 4:30 PM 9/10 boys MJL
28/01/2020
Year 7 A+B and Year 8 A+B Netball Squad vs Wrekin (AWAY)
Transport: REQUIRED- 45
3:45 PM 5:00 PM 7+8 HAF, HLL, LM
28/01/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
28/01/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
28/01/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
28/01/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
28/01/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
28/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
28/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
28/01/2020
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting in PE2
3:30 PM 5:05 PM 10 ALP
29/01/2020
Girls Football ECFA League Cat 1 v SGS Women's 1 BS34 8LP (A)
6th Form ALP/AJQ
29/01/2020
6th Form Girls Netball @ Sutton Colfield College. Leave @ 13:00.
Transport: Required (15)
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
29/01/2020
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v Codsall 3rd xl (H)
Transport: N/A
6th Form JPN
29/01/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Hartpury College 2 ((A)
6th Form ALP
29/01/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
29/01/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
29/01/2020
U19 Mixed Hockey National Cup vs Shrewsbury College (HOME) MEET: 12:30pm FINISH 3:15pm
Transport: n/a
2:00 PM 3:15 PM 6th Form SKS/HAF
29/01/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Upton-By-Chester (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form DLL/DJH
30/01/2020
Year 9 and 10 Netball @ William Brookes. 15:20 leave, 17:00 finish.
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 9 & 10 HLL / HAF
30/01/2020
Year 7/8 boys Basketball V Charlton (A). Meet @2:45pm. Tip off @ 3:30pm. return to TTS @5:00pm.
3:30 PM 4:30 PM 7/8 boys MJL
30/01/2020
Ski Trip 2021 Canada Parent Information Evening
6:45 PM 7:15 PM 7/8 DJH/SSP/STT
30/01/2020
Boys Football District Cup v Idsall School (A)
Transport: TBC
3:00 PM 4:15 PM 7 ABK/DLL
30/01/2020
Year 8 Boy's and Girl's Hockey vs William Brookes (home) Start: 3:45pm Finish: 5:45pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 8 SKS
30/01/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
30/01/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
30/01/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
30/01/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
30/01/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
30/01/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
31/01/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
31/01/2020
SSCFA U15 Boys County Cup v Meole Brace (H)
3:30 PM 5:00 PM 10 DJH/DLL
31/01/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Hanham Wood Academy (H)
Transport: N/A
11:30 AM 1:00 PM 9 JPN/DLL
31/01/2020
Boys Football Country Cup v Shrewsbury School (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form DLL/DJH


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.