Fixtures

From: 1/9/2017 To: 30/9/2017

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
05/09/2017
TWSSA Fixture Meeting @ Abraham Darby
4:00 PM
05/09/2017
Royal Navy Presentation and Practical. 1:50pm start. Finish for 3:15pm.
1:50 PM 3:15 PM 6.1 BTEC sport (Double and triple studnets) MJL
06/09/2017
Boys Football Xl Friendly v Shrewsbury School (A) Meet 12pm Return 5pm
Transport: School Mini Bus
2:15 PM 3:45 PM 6th Form DLL/PDB/JJT
11/09/2017
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
11/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
11/09/2017
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
11/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
11/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
11/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
11/09/2017
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
11/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 11 JJT
11/09/2017
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
11/09/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
12/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11
12/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
12/09/2017
Duke of Edinburgh
3:30 PM 10/11/Sixth Form ALP
12/09/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
12/09/2017
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
12/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
12/09/2017
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
13/09/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Hopwood Hall Middleton Rochdale (H)
Results: W 18-0
6th Form DLL/JJT
13/09/2017
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
13/09/2017
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
13/09/2017
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
13/09/2017
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 DLL/PDB
13/09/2017
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Adams Grammar School (H)
Results: W 6-0
6th Form MJL/KJS
13/09/2017
TWSSA Cross Country @ Telford Park School. Start 4.30pm (Leave 3.45pm Return 6pm)
Transport: Longmynd Required
4:30 PM 6:00 PM 7/8/9/10 PJN
13/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 8/9 GEC
13/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
13/09/2017
Shropshire County trial venue to be confirmed Leave 11-30am Return 4-00pm
12:00 PM 3:30 PM 8/9 ALP
13/09/2017
Shropshire Girls County Trials
8:30 AM 12:00 PM 10/11 ALP
13/09/2017
St Georges Park traning session. Leave at 11:30am. Return at 5:30pm
Transport: School Mini Bus
1:00 PM 4:00 PM 6th form girls JAA
14/09/2017
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 CMC
14/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 ST
14/09/2017
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
14/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
14/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 8/9/10
14/09/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
14/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 10/11 GEC
14/09/2017
A Level PE Catch up
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
14/09/2017
TWSSA Girls Netball @ Charlton. 4pm start 5.30pm finish
Transport: School minibus
11
15/09/2017
Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall
3:30 PM 6:00 PM PGCE PE IJS / MFD
15/09/2017
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
16/09/2017
Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall
9:00 AM 4:00 PM PGCE PE IJS / MFD
18/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
18/09/2017
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
18/09/2017
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
18/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
18/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
18/09/2017
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
18/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 11 JJT
18/09/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM Sixth Form MJL
18/09/2017
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
18/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
19/09/2017
Duke of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
19/09/2017
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
19/09/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
19/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
19/09/2017
U14 A/B Vs. Wolverhampton Grammar (H) Start 3.30pm
3:30 PM 5:00 PM 9a/b GEC
19/09/2017
Boys Football Friendly A Team v Shrewsbury School (A) Meet 3pm Return 6pm
Transport: Longmynd
4:15 PM 5:30 PM 9/10/11 MJL/JJT/PDB/DLL
19/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
19/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11
19/09/2017
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
20/09/2017
Shropshire Girls 6aside competiton @ Shrewsbury Sports Village Meet after school
5:15 PM 7:00 PM 7/8 ALP/DJH
20/09/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Lancaster and Morecombe (A) Meet 9:30am Return 5:30pm
Results: Won 6-0
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
20/09/2017
British Colleges Netball Vs. City of Stoke 6th form (ST4 2RR) (A) Leave 1pm Return 4pm
Results: Won 32-17
Transport: School Minibus
2:00 PM 3:00 PM 6th form GEC
20/09/2017
Girls U18 Category 2 v Hartpury College (A) Meet 10am
Results: Won 3-1
Transport: Longmynd
6th Form ALP/
20/09/2017
Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2B v Romulus Academy (Lawswood) (A)
6th Form PDB/DJH
20/09/2017
Boys Football Shropshire County U15's Training Game (3G). Meet 6:00pm
6:30 PM 8:00 PM Y10 IJS
20/09/2017
TWSSA Cross County @ Abraham Darby. Start 4.30pm (Leave school 3.45pm Return 6pm)
Transport: Longmynd 40 seater
7/8/9/10 PJN
20/09/2017
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v TCAT (A)
Results: Won 6-1
6th Form MJL/KJS
20/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 8/9 GEC
20/09/2017
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 DLL/PDB
20/09/2017
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
20/09/2017
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
20/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
20/09/2017
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
21/09/2017
TWSSA Girls Netball @ Madeley. Time 4pm.
Transport: school minibus
10
21/09/2017
U12 and U13 Netball Vs. Wolverhampton Grammar (A) Leave 3:15pm Return 5:45pm
Transport: Longmynd
7/8 GEC
21/09/2017
Boys U16 National Cup v Madeley Academy (A) Meet 2.45pm
Results: Cancelled
4:00 PM 6:00 PM 11 JJT/
21/09/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R1 v Sandwell Academy (A) Meet TBC
Results: Cancelled
Transport: TBC
10 JAA/PDB/DLL/JJT
21/09/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup v Sandwell Academy (A) Meet TBC
Results: Cancelled
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:15 PM 11 JJT/DLL/PDB/JAA
21/09/2017
Boys Football Friendly v Burton Borough (A) Meet 3-15pm Return 6pm
Results: Won 3-1
Transport: School Mini Bus
4:00 PM 5:30 PM 10 JAA/PDB
21/09/2017
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
21/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 ST
21/09/2017
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
21/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
21/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11
21/09/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
21/09/2017
A Level PE Catch up
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
22/09/2017
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
22/09/2017
ESAA Cross Country Cup @ Longford Hall, Newport Leave 2.45pm Return 5.15pm
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:00 PM 7-10 PJN
22/09/2017
Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall
3:00 PM 6:00 PM IJS MFD
23/09/2017
Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall
9:00 AM 4:00 PM PGCE PE IJS / MFD
25/09/2017
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
25/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
25/09/2017
Girls Football ESFA Schools Cup R1 v Madeley Academy (H) Meet 3pm Return 5:30pm
Results: Won 6-0
3:45 PM 4:15 PM 11 ALP/DJH
25/09/2017
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
25/09/2017
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
25/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 11 JJT
25/09/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
25/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
25/09/2017
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
25/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
25/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
26/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
26/09/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
26/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11
26/09/2017
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
26/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
26/09/2017
Duke of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
26/09/2017
Boys Football B Team ESFA National Cup R1 v Bishop Heber High School SY14 8JD (A) Meet 2:00pm Return 6:30pm
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:15 PM 8 DJH/DLL
26/09/2017
Girls U16 Hockey - County Championships (AWAY) @Shrewsbury School - Leave 11:00am
Transport: Longmynd
12:00 PM 4:00 PM 10/11 SKS
26/09/2017
Boys Football ESFA National Cup R1 v Walsall Academy (A) Meet 2pm Return 6pm
Results: Won 4-1
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 10 JAA/PDB
26/09/2017
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
27/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 8/9 GEC
27/09/2017
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 DLL/PDB
27/09/2017
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
27/09/2017
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
27/09/2017
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
27/09/2017
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Ludlow College (H)
Results: Won 4-0
2:15 PM 4:00 PM 6th Form MJL/KJS
27/09/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Myerscough College (H)
Results: Won 5-0
1:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/JJT
27/09/2017
British Colleges Netball Knockout Cup Vs. City of Stoke 6th form (H) 2pm start
2:00 PM 3:00 PM 6th form GEC
27/09/2017
Y8 friendly Netball Vs. Abraham Darby (A) Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: longmynd
3:45 PM 5:00 PM 8 GEC
27/09/2017
Shropshire County Football U14 / U15 / U16 v Shrewsbury School
Transport: Minibus
4:30 PM 6:00 PM 9 / 10 / 11 IJS
27/09/2017
Year 9 St Georges Park training session. Leave at 7:30am. Return to school for 1;30pm
Transport: Mini bus
7:30 AM 1:30 PM 9 MJL
27/09/2017
Boys 7-a-side friendly football tournament @ Telford Langley Leave 3.15pm Return 5.00pm
Transport: Longmynd
3:30 PM 4:45 PM 7 SST
27/09/2017
Boys Football 2nd XI Friendly v Martin O'Connor Football Acdaemy
11:30 AM 1:00 PM 6th Form PDB/DJH
27/09/2017
Girls U18 Premier Cup v Newcastle Under Lyme College (A) Leave 11-30 Return 4-00pm
Results: Lost 1-0
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th form ALP/JAA
28/09/2017
Girls National Cup 9 aside v Charlton (A) Meet 2:45pm Return 5:15pm
Results: Won 12-0
Transport: Longmynd
3:45 PM 4:45 PM 7/8 ALP
28/09/2017
Boys U14 County Cup v William Brookes (H) Meet 3.30pm
Results: won 10-0
Transport: N/A
4:15 PM 5:30 PM 9 MJL/PDB
28/09/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R2 v Madeley Academy (A) Meet 3pm
Results: Won 4-0
Transport: School Mini Bus
4:00 PM 5:29 PM 11 JJT/DLL
28/09/2017
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 CMC
28/09/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 ST
28/09/2017
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
28/09/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
28/09/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11
28/09/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 9/10 GEC
28/09/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
28/09/2017
A Level PE Catch up
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
28/09/2017
U15 Netball @ Wolverhampton Grammar (A) Leave 3.15pm Return 5.45pm
Transport: school minibus
10 GEC
28/09/2017
TWSSA Girls Netball @ HLC. Time TBC.
9
29/09/2017
Boys Football Friendly C Team v Shrewsbury School (A) Meet 3pm Return 6pm
Transport: Longmynd
3:15 PM 4:30 PM 9/11 MJL/JJT/PDB/DLL
29/09/2017
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
29/09/2017
Boys U13 County Cup v Burton Borough (H) Meet 2.45pm
Results: Won 11-0
3:15 PM 4:30 PM 8 DJH/


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.