Date | Description | Start At | End | Years | Staff |
---|
2/3/2019 | Bronze Duke of Edinburgh Day walk (Group A). Meet @ School 9-15am Return to School 4-30pm | 09:15 | 16:30 | 10 | M Pugh/ G Baker |
3/3/2019 | Bronze Duke of Edinburgh Day Walk (Group B). Meet @ School 9-15am Return to School 4-30pm | 09:15 | 16:30 | 10 | |
4/3/2019 | Duke of Edinburgh Area meeting @ Friary School, Lichfield Leave 2-00pm Finish 5-00pm | 15:00 | 17:00 | | ALP |
5/3/2019 | FA level 1 Coaching Award - Redhill Primary on 3G. 1:00pm - 2:30pm. 2 x PE staff required for pick up and drop off | 13:00 | 14:30 | 6th form | Ian Sankey |
5/3/2019 | Boys Football B Team ESFA Schools Cup R6 v Wright Robinson College (H) | 12:00 | 13:30 | 7 | SST/PJN |
5/3/2019 | Years 9 & 10 Netball VS Shrewsbury High School (SHS) AWAY. Leave 3:25. | 04:00 | 05:00 | 9 & 10 | HLL / LAM / HAF |
5/3/2019 | TWSSA U12 Boys Hockey (HOME) Start 3:30pm Finish 5:45pm | 15:30 | 17:45 | 7 | SKS/HAF |
5/3/2019 | Boys Football ESFA Schools Cup R8 v Wardle Academy OL12 9RD (A) Meet 11:50am Return 7pm | 15:00 | 16:30 | 10 | MJL/PDB |
5/3/2019 | Boys Football District Cup v William Brookes (H) | 15:30 | 17:00 | 8 | JPN |
5/3/2019 | Shrewsbury Sports Village - Leadership and Umpring Leave 8:30am Return 1:30pm | 09:00 | 13:30 | 8,9,10,12 | HAF |
5/3/2019 | Water Polo | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
5/3/2019 | Cricket Nets | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JPN/PDB |
5/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 7 | SKS/HHF |
5/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 7 | SKS/HHF |
5/3/2019 | Netball Squad Training | 15:45 | 17:00 | 8/9/10/11 | HHL/LAM |
5/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 7/8 | ALP |
5/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 9 | DKH |
5/3/2019 | Duke of Edinburgh | 15:45 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
5/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | CCH |
6/3/2019 | Learn to Swim | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
6/3/2019 | Gymnastics | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | HHL |
6/3/2019 | Girls Netball | 15:45 | 17:00 | 7 | HHF/LAM/ASC |
6/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 8/9 | SKS |
6/3/2019 | Handball | 15:45 | 17:00 | 9/10 | CCH/DJE |
6/3/2019 | St Georges Park Training Session Leave 8:15am - Return 1:30pm Moulded Boots Indoor / Futsal Trainers Required. | 10:00 | 12:30 | 6th Form Boys And Girls | CJH |
6/3/2019 | Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2A v Codsall Community High School (A) | | | 6th Form | PDB/MJL |
6/3/2019 | Boys U18 3rd XI Shropshire U19 League v Idsall (H) | | | 6th Form | JPN |
6/3/2019 | Girls Netball v Solihull Coll Home14.00 finish 15.30 | 14:00 | 15:30 | 6th Form | HAL/LM |
6/3/2019 | year 7 and 8 Netball vs AbDab Away | 15:45 | 17:00 | 7 & 8 | HAF HLL LM |
6/3/2019 | Boys Football B Team ESFA Schools Cup Semi-Final v Calday Grange Grammar School CH48 8GG (A) | 12:00 | 13:30 | 6th Form | PDB/MJL/DLL |
6/3/2019 | 6th Form Mixed hockey vs (HOME) Barton Peveril College. Start: 1:30pm Finish: 3:00pm | 13:30 | 15:00 | 6th Form | SKS/HAF |
6/3/2019 | ECFA Girls Premier Knockout Cup Quarter Final v Huddersfield College (Home) | 12:15 | 13:45 | 6th Form | ALP/AJQ |
6/3/2019 | Boys Football County Cup Semi-Final v Marches School (H) (Meet 3.15pm) | 16:00 | 17:00 | 7 | SST/PJN |
7/3/2019 | Year 8 County Cup Semi Final v Meole Brace (H) | 16:00 | 17:15 | 8 | JPN |
7/3/2019 | Year 9 Netball Tournament @ Abraham Darby Leave 3.30 back 5.20 | 15:45 | 17:00 | 9 | HLL HAF |
7/3/2019 | Shropshire U16 Boys Hockey (AWAY) @Shrewsbury School Leave 12:10pm Return 5:00pm | 14:00 | 18:00 | 10/11 | HAF+1 |
7/3/2019 | Boys Basketball v Charlton (A) 3:15pm Tip Off. Leave 2:45pm Return 5:10pm | 15:15 | 16:30 | 10 | MJL |
7/3/2019 | Free Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
7/3/2019 | Boys Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MJL |
7/3/2019 | Girls Hockey | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SKS/HHF |
7/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 7 | SST/PJN |
7/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 9/10/11 | ALP |
7/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | DJH |
8/3/2019 | Open Lane Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
8/3/2019 | Girls ECFA Category 2 v A2B Academy, Westwood Campus, Warwick University, CV47AL, Leave 10-00am Return 3-30pm | 12:00 | 14:00 | 6th form | ALP/AJQ |
8/3/2019 | U16 Boy's Midlands Hockey Finals (AWAY) @Cannock HC (WS11 1RR) Leave 8:20am. Return 3:30pm | 10:00 | 15:30 | 10/11 | SKS/HAF |
11/3/2019 | Girls Netball County Tournament @ HLC Leave 11:40 Finish TBC. | 13:00 | | 10 | HLL LAM |
11/3/2019 | Goalkeeper Training | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MD/DLL/PDB |
11/3/2019 | Boys Football District Plate v Idsall (A) | 15:30 | 16:30 | 7 | SST/PJN |
11/3/2019 | Swim Squad | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
11/3/2019 | Running Club | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | PJN/CCH |
11/3/2019 | Girls Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ALP |
11/3/2019 | Recreational Netball | 15:45 | 17:00 | 7/8 | HHL/EYH |
11/3/2019 | Table Tennis Squad Training | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SBK/CRR |
11/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 8 | JPN |
11/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 10 | MJL |
11/3/2019 | BTEC Sport Catch Up (LC4) | 15:45 | 17:00 | 6th Form | MJL |
11/3/2019 | Boys Football District Plate v Telford Langley (H) 3G Meet 3:15pm. | 15:45 | 17:15 | 10 | MJL |
11/3/2019 | Meeting with Premier League Education Officer (John Pout) 1pm -2:30pm. | 13:00 | | | MJL |
12/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | CCH |
12/3/2019 | Duke of Edinburgh | 15:45 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
12/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 9 | DJH |
12/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 7/8 | ALP |
12/3/2019 | Netball Squad Training | 15:45 | 17:00 | 8/9/10/11 | HHL/LAM |
12/3/2019 | Cricket Nets | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JPN/PDB |
12/3/2019 | Water Polo | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
12/3/2019 | U15/U13/Netball Friendly at Wrekin College. | 16:00 | 17:00 | 7, 8 & 10 | HLL LMM |
12/3/2019 | Boys Football ESFA Schools Elite Cup Semi-Final v Ravenswood School BR2 8HP (A) | 01:30 | 15:00 | 11 | IRR/DLL/PDB |
12/3/2019 | FA level 1 Coaching Award - Redhill Primary on 3G. 1:00pm - 2:30pm. 2 x PE staff required for pick up and drop off | 13:00 | 14:30 | 6th form | Ian Sankey |
12/3/2019 | TWSSA U12 Girls Hockey (HOME) Start 3:30pm Finish 5:45pm | 15:30 | 17:45 | 7 | SKS/HAF |
13/3/2019 | Boys Football 3rd xl U19 Shropshire League v Haberdashers Adams (H) | 13:30 | | 6th Form | JPN/CHH |
13/3/2019 | Boys u18 hockey vs Ellesmere College (home) Start - 2:30pm. | 14:30 | 15:45 | 6th form | SKS/HAF |
13/3/2019 | Girls Netball v Harpers Adams Leave 1:00 pm Retrun 3:30pm | 13:30 | 14:30 | 6th Form | HLL/LM |
13/3/2019 | Year 11 GCSE Netball Moderation with Meole Brace. | 08:30 | 11:30 | 11 | HLL |
13/3/2019 | Learn to Swim | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
13/3/2019 | Handball | 15:45 | 17:00 | 9/10 | CCH/DJE |
13/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 8/9 | SKS |
13/3/2019 | Girls Netball | 15:45 | 17:00 | 7 | HHF/LAM/ASC |
13/3/2019 | Gymnastics | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | HHL |
13/3/2019 | Boys Football District Cup Semi Final v Telford Langley (A) Meet 2.00pm | 15:00 | 16:30 | 7 | SST/PJN |
13/3/2019 | Telford Schools Swimming Gala @ Wrekin College. 12:15 leave. | 13:00 | 16:00 | ALL | SSP |
13/3/2019 | ECFA Category 1 v Loughborough (A) Leave 10-00am Return 4-30pm | 13:00 | 14:45 | 6th form | ALP/AJQ |
14/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | DJH |
14/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 9/10/11 | ALP |
14/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 7 | SST/PJN |
14/3/2019 | Girls Hockey | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SKS/HHF |
14/3/2019 | Boys Football District Cup Semi Final v Idsall (H) | 16:00 | 17:15 | 10 | MJL/PDB |
14/3/2019 | Boys Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MJL |
14/3/2019 | Free Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SKS |
14/3/2019 | U13 Netball @ Charlton. Leave 3:30. | 16:00 | 17:00 | 8 | HLL |
15/3/2019 | Boys Football ECFA League Cat 2 v Codsall School (A) | 12:30 | 14:00 | 6th Form | PDB/MJL |
15/3/2019 | Girls Football Rehill School | 15:15 | 17:30 | | SST |
15/3/2019 | Open Lane Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
18/3/2019 | Boys Football B Team ESFA Semi-Final v Carndinal Heenan Catholic High School L6 OAG (A) Meet 9:30am Return 4pm | 12:30 | 13:30 | 7 | SST/PJN/DLL |
18/3/2019 | Shropshire U14 Boys Hockey (A) @ W.Brookes/Wrekin College CANCELLED | | | 9 | SKS/HAF |
18/3/2019 | Running Club | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | PJN/CCH |
18/3/2019 | Recreational Netball | 15:45 | 17:00 | 7/8 | HHL/EYH |
18/3/2019 | Girls Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ALP |
18/3/2019 | BTEC Sport Catch Up (LC4) | 15:45 | 17:00 | 6th Form | MJL |
18/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 10 | MJL |
18/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 8 | JPN |
18/3/2019 | Table Tennis Squad Training | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SBK/CRR |
18/3/2019 | Swim Squad | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
18/3/2019 | Goalkeeper Training | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MD/DLL/PDB |
18/3/2019 | Boys Football District Plate v Telford Langley (H) Meet at 3:15pm Finish 5:15pm | 15:45 | 17:10 | 10 | MJL |
19/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 7/8 | ALP |
19/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 9 | DJH |
19/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | CCH |
19/3/2019 | Duke of Edinburgh | 15:45 | 17:00 | 10/11/6th Form | DJH |
19/3/2019 | Water Polo | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
19/3/2019 | Cricket Nets | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JPN/PDB |
19/3/2019 | Netball Squad Training | 15:45 | 17:00 | 8/9/10/11 | HHL/LAM |
19/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 7 | SKS/HHF |
19/3/2019 | U12 County Netball Tournament @SHS - Leave at 1.20pm return at 5.15pm | 14:00 | 17:00 | Yr 7 | HAF/LAM |
19/3/2019 | TWSSA U13 Boys Hockey (H) Start 3:30pm Finish 5:45pm | 15:30 | 17:45 | 8 | SKS/HAF |
19/3/2019 | Girls Football ESFA Schools Cup Semi Final v St John Fisher RC High School (H) | 11:30 | 13:00 | 9 | ALP/DLL/PDB |
19/3/2019 | Boys Football ESFA Schools Cup Semi-Final v Sandwell Academy (A) | 15:30 | 17:00 | 10 | MJL/PDB/DLL |
19/3/2019 | Boys District Cup Round 2 A v B | 15:45 | 17:00 | 9 | DJH |
19/3/2019 | Boys Football B Team ESFA Schools Cup Semi-Final v Kingsmeadow Community School (H) | 13:30 | 15:00 | 8 | JPN/DLL/PDB |
20/3/2019 | Boys Football ECFA League Cat 2 v Oswestry School (A) | 14:00 | 15:30 | 6th Form | MJL/PDB |
20/3/2019 | Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2A v Thomas Aquinas School (Alvechurch FC) (H) | | | 6th Form | PDB/MJL |
20/3/2019 | Girls Netball v Stafford College (A) Leave 12.45pm Return 4:30pm | 14:00 | 15:30 | 6th Form | HAL/LM |
20/3/2019 | Boys Football County Cup Semi Final v HLC (H) Meet 3.15 | 15:45 | 17:15 | 11 | IRR/DLL/PDB |
20/3/2019 | Learn to Swim | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
20/3/2019 | Gymnastics | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | HHL |
20/3/2019 | Girls Netball | 15:45 | 17:00 | 7 | HHF/LAM/ASC |
20/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 8/9 | SKS |
20/3/2019 | Handball | 15:45 | 17:00 | 9/10 | CCH/DJE |
21/3/2019 | Free Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
21/3/2019 | Boys Baskeball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MJL |
21/3/2019 | Boys Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MJL |
21/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 7 | SST/PJN |
21/3/2019 | Girls Hockey | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SKS/HHF |
21/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 9/10/11 | ALP |
21/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | DJH |
21/3/2019 | Boys Football ESFA Schools Cup Semi Final v Wigston Academy LE18 2DT (A) Meet 11am Return 4:30pm | 13:30 | 15:00 | 9 | DJH/DLL/PDB |
21/3/2019 | Netball Tournament A & B Teams @ Idsall School Leave 3:15pm Return 5:30pm | 16:00 | 17:00 | 7 | HLL |
21/3/2019 | U14 Girl's Hockey - Shropshire Schools Games (AWAY) @Wrekin College. Leave - 12:20pm. Return 4:00pm | 13:00 | 16:00 | 8/9 | SKS |
21/3/2019 | Winter Indoor Athletic County School Games. Leave @ 12.20pm back for 5pm | 13:00 | 16:00 | 8 boys | HAF |
22/3/2019 | Open Lane Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
22/3/2019 | U13 Boy's Hockey - Midlands Championships (A) @ Cannock Hockey Club ( Leave 8:20am Return 1:00pm) | 09:30 | 13:00 | 8 | SKS/HAF |
25/3/2019 | Year 9, 11 & 6th Form Netball VS Wrekin College (AWAY). Leave 15:30. | 16:00 | 17:00 | 9, 11 & 6th Form | HLL / HAF |
25/3/2019 | 6th form basketball V TCAT (A). 4:15PM tip off. Meet at 3:15pm in outside changing rooms. Return at 5:30pm | 16:15 | 17:15 | 6th form | MJL |
25/3/2019 | Goalkeeper Training | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MD/DLL/PDB |
25/3/2019 | Swim Squad | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
25/3/2019 | Table Tennis Squad Training | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SBK/CRR |
25/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 8 | JPN |
25/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 10 | MJL |
25/3/2019 | BTEC Sport Catch Up (LC4) | 15:45 | 17:00 | 6th Form | MJL |
25/3/2019 | Girls Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ALP |
25/3/2019 | Recreational Netball | 15:45 | 17:00 | 7/8 | HHL/EYH |
25/3/2019 | Running Club | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | PJN/CCH |
26/3/2019 | AQA A-level Physical Education Revision Day In Manchester | 08:00 | 18:00 | 13 | DJH/ALP |
26/3/2019 | TWSSA U13 Girls Hockey (HOME) Start 3:30pm Finish 5:45pm | 15:30 | 17:45 | 8 | SKS/HAF |
26/3/2019 | GIRLS HOUSE FOOTBALL COMPETITON ON THE 3G | 15:30 | 17:00 | 7/8 | ALP |
26/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | CCH |
26/3/2019 | Duke of Edinburgh | 15:45 | 17:00 | 10/11/6th Form | DJH |
26/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 7/8 | ALP |
26/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 9 | DJH |
26/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 7 | SKS/HHF |
26/3/2019 | Netball Squad Training | 15:45 | 17:00 | 8/9/10/11 | HHL/LAM |
26/3/2019 | Cricket Nets | 15:45 | 17:00 | Cricket Nets | JPN/PDB |
26/3/2019 | Water Polo | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
26/3/2019 | Boys Football County Cup v Oswestry School (H) 1.30 meet | 14:15 | 15:45 | 9 | DJH |
26/3/2019 | 7, 8, 9, 10 & 6th Form Netball VS Ellesmere College (AWAY). Leave 13:45. | 15:00 | 17:00 | 7, 8, 9, 10 & 6th Form | HLL/HAF/LAM/ASC |
27/3/2019 | Girls U18 ESFA Schools National Final at AFC Fylde | 12:00 | 14:00 | | ALP/DLL/PDB |
27/3/2019 | U16 Girls Basketball (Away) Concord College CANCELLED | 15:30 | 17:00 | 11 | HAF |
27/3/2019 | Learn to Swim | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
27/3/2019 | Handball | 15:45 | 17:00 | 9/10 | CCH/DJE |
27/3/2019 | Hockey | 15:45 | 17:00 | 8/9 | SKS |
27/3/2019 | Girls Netball | 15:45 | 17:00 | 7 | HHF/LAM/ASC |
27/3/2019 | Gymnastics | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | HHL |
27/3/2019 | Girls Football ECFA League CAT 2 v Newcastle under Lyme College 2 (A) | | | 6th Form | REARRANGED |
27/3/2019 | U16's County Football: Shropshire v Herefordshire (H) meet Changing Rooms @ 18:15 | 19:00 | 20:30 | 11 | IJS |
28/3/2019 | Boys Basketball | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | MJL |
28/3/2019 | Free Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
28/3/2019 | Year 11 Boys Basketball V Chaarlton (A) 3:45pm tip off. Meet at 3pm. Leave at 3:15pm. Return at 5:00pm | 15:45 | | 11 boys | MJL |
28/3/2019 | Girls County Cup v St John Talbot (Away) Leave 1-15pm Return 5-15pm | 14:45 | 16:00 | 7/8 | ALP |
28/3/2019 | A Level PE Catch Up Session | 15:45 | 17:00 | 6th Form | DJH |
28/3/2019 | Girls Football | 15:45 | 17:00 | 9/10/11 | ALP |
28/3/2019 | Girls Hockey | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SKS/HHF |
28/3/2019 | Boys Football | 15:45 | 17:00 | 7 | SST/PJN |
29/3/2019 | Open Lane Swimming | 15:45 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
29/3/2019 | Girls Football ECFA Knockout Trophy v Barcking Abbey (H) | 14:00 | 15:30 | 6th Form | ALP |
29/3/2019 | Girls Football ESFA Schools Cup R5 v Sandbach School reversed to Home fixture TBC | 11:00 | 12:00 | 7 | ALP/DLL |