Thomas Telford School Sports Fixtures

From: 22/10/2018 To: 28/10/2018

DateDescriptionStart AtEndYearsStaff
22/10/2018Boys Football15:4517:008JPN
22/10/2018Table Tennis Squad Training15:4517:007/8/9/10/11SBK/CRR
22/10/2018Girls Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th FormALP
22/10/2018Running Club15:4517:007/8/9/10/11/6th FormPJN/CCH
22/10/2018Girls Netball15:4517:007/8HHL/EYH
22/10/2018Girls and Boys Hockey15:4517:009/10/11SKS
22/10/2018Boys Football15:4517:0010MJL
22/10/2018BTEC Sport Catch Up (LC4)15:4517:006th FormMJL
22/10/2018Swim Squad15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
22/10/2018GCSE Rock Climbing (off site) Leave 12-00pm Return 5-15pm 14:3016:3011ALP
22/10/2018Boys Football District Cup v Madeley Academy (H)15:1516:4511IRR/PDB
22/10/2018Boys Football ESFA Schools Cup R2 v Madeley Academy (H)15:1516:459DJH/DLL
22/10/20186th form basketball V William Brookes (A). 3:15PM tip off. Meet at 2:30pm in outside changing rooms. Return at 5:20pm 15:1517:006th form MJL
23/10/2018Boys Football 1st xl v Walsall FC (A) 11:0012:306th FormDLL/DJH
23/10/2018Year 7 hockey vs Madeley Academy and William Brookes (HOME). Meet 3:00pm. Finish 5:00pm15:3017:007HAF/SKS
23/10/2018yr 7+ 8 Athletics @ Oakengates- qualifier for County School Games 15:4517:407 and 8
23/10/2018Water Polo15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
23/10/2018Girls Football 15:4517:007/8ALP
23/10/2018Badminton15:4517:007/8/9/10/11/6th FormJPN
23/10/2018Girls and Boys Hockey15:4517:007SKS/HHF
23/10/2018Girls Netball15:4517:008/9/10/11HHL/LAM
23/10/2018Boys Football15:4517:009DJH
23/10/2018Duke of Edinburgh15:4517:0010/11/6th FormALP
23/10/2018Boys Football ESFA Schools Cup R2 v Shrewsbury Academy (A) Meet 3pm Return 5:45pm16:0017:157SST/PJN
23/10/2018Boys Football ESFA Schools Cup R2 v shrewsbury
23/10/2018Boys Football ESFA Schools Cup R2 v Shrewsbury Academy (A) Meet 3pm Return 5:45pm16:0017:158JPN/DLL
24/10/2018Lane Swimming/Learn to Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
24/10/2018Gymnastics15:4517:007/8/9/10/11/6th FormHHL
24/10/2018Girls Netball15:4517:007HHF/LAM/ASC
24/10/2018Indoor Table Tennis15:4517:007/8/9/10/11 JPN/CCH
24/10/2018Girls and Boys Hockey15:4517:008/9SKS
24/10/2018Boys Football15:4517:0011DLL
24/10/2018Year 7 A and B Netball friendly against Abraham Darby 15:4517:007HAF
24/10/2018District Cup15:0017:00Year 8 B teamCJH
24/10/2018West Mids Schools Biathlon Champs09:0016:00All YearsSSP
24/10/2018Girsl ESFA National Cup v Wolgarston (A) Leave 12-45pm Return 4-30pm 14:0015:3011/6th form ALP
24/10/2018Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2A v Thomas Aquinas School (Alvechurch FC) (A) 11.00 meet13:0016:306th FormPDB/MJL
24/10/2018Boys U18 3rd XI Shropshire U19 League v Crossbar Coaching (A) 6th FormJPN
25/10/2018Boys Football15:4517:007SST/PJN
25/10/2018Girls ESFA National Cup v Belvidere (A) Leave 1-30pm Return 4-00pm CANCELLED14:1515:3010/11ALP
25/10/2018Boys Football District Cup v HLC15:4517:007SST/PJN
25/10/2018Synchronised Swimming15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
25/10/2018Boys Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th FormMJL
25/10/2018Girls Hockey15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSKS/HHF
25/10/2018Girls Football15:4517:009/10/11ALP
25/10/2018A Level PE Catch Up Session 15:4517:006th FormDJH
26/10/2018Swim Squad07:0008:007/8/9/10/11/6th FormSSP