Date | Description | Start At | End | Years | Staff |
---|
5/9/2017 | TWSSA Fixture Meeting @ Abraham Darby | 16:00 | | | |
5/9/2017 | Royal Navy Presentation and Practical. 1:50pm start. Finish for 3:15pm. | 13:50 | 15:15 | 6.1 BTEC sport (Double and triple studnets) | MJL |
6/9/2017 | Boys Football Xl Friendly v Shrewsbury School (A) Meet 12pm Return 5pm | 14:15 | 15:45 | 6th Form | DLL/PDB/JJT |
11/9/2017 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
11/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 7 | GEC |
11/9/2017 | Girls Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | ALP |
11/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7/8 | |
11/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | DJH |
11/9/2017 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 8/9 | SKS |
11/9/2017 | GCSE PE Support | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
11/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 11 | JJT |
11/9/2017 | Running Club | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | PJN |
11/9/2017 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
12/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | |
12/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | MJL |
12/9/2017 | Duke of Edinburgh | 15:30 | | 10/11/Sixth Form | ALP |
12/9/2017 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | DJH/ALP |
12/9/2017 | Badminton | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | |
12/9/2017 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
12/9/2017 | Water Polo | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
13/9/2017 | Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Hopwood Hall Middleton Rochdale (H) | | | 6th Form | DLL/JJT |
13/9/2017 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
13/9/2017 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
13/9/2017 | Girls Hockey | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SKS |
13/9/2017 | Boys Open Team Football | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10 | DLL/PDB |
13/9/2017 | Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Adams Grammar School (H) | | | 6th Form | MJL/KJS |
13/9/2017 | TWSSA Cross Country @ Telford Park School. Start 4.30pm (Leave 3.45pm Return 6pm) | 16:30 | 18:00 | 7/8/9/10 | PJN |
13/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 8/9 | GEC |
13/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7/8 | |
13/9/2017 | Shropshire County trial venue to be confirmed Leave 11-30am Return 4-00pm | 12:00 | 15:30 | 8/9 | ALP |
13/9/2017 | Shropshire Girls County Trials | 08:30 | 12:00 | 10/11 | ALP |
13/9/2017 | St Georges Park traning session. Leave at 11:30am. Return at 5:30pm | 13:00 | 16:00 | 6th form girls | JAA |
14/9/2017 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | CMC |
14/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 7 | ST |
14/9/2017 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
14/9/2017 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | SKS |
14/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 8/9/10 | |
14/9/2017 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
14/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 10/11 | GEC |
14/9/2017 | A Level PE Catch up | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DJH/ALP/JJT |
14/9/2017 | TWSSA Girls Netball @ Charlton. 4pm start 5.30pm finish | | | 11 | |
15/9/2017 | Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall | 15:30 | 18:00 | PGCE PE | IJS / MFD |
15/9/2017 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
16/9/2017 | Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall | 09:00 | 16:00 | PGCE PE | IJS / MFD |
18/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 7 | GEC |
18/9/2017 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
18/9/2017 | Girls Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | ALP |
18/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7/8 | |
18/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | DJH |
18/9/2017 | GCSE PE Support | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
18/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 11 | JJT |
18/9/2017 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
18/9/2017 | Running Club | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | PJN |
18/9/2017 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 8/9 | SKS |
19/9/2017 | Duke of Edinburgh | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
19/9/2017 | Badminton | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | |
19/9/2017 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | DJH/ALP |
19/9/2017 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
19/9/2017 | U14 A/B Vs. Wolverhampton Grammar (H) Start 3.30pm | 15:30 | 17:00 | 9a/b | GEC |
19/9/2017 | Boys Football Friendly A Team v Shrewsbury School (A) Meet 3pm Return 6pm | 16:15 | 17:30 | 9/10/11 | MJL/JJT/PDB/DLL |
19/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | MJL |
19/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | |
19/9/2017 | Water Polo | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
20/9/2017 | Shropshire Girls 6aside competiton @ Shrewsbury Sports Village Meet after school | 17:15 | 19:00 | 7/8 | ALP/DJH |
20/9/2017 | Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Lancaster & Morecombe (A) Meet 9:30am Return 5:30pm | 13:00 | 14:30 | 6th Form | DLL/JJT |
20/9/2017 | British Colleges Netball Vs. City of Stoke 6th form (ST4 2RR) (A) Leave 1pm Return 4pm | 14:00 | 15:00 | 6th form | GEC |
20/9/2017 | Girls U18 Category 2 v Hartpury College (A) Meet 10am | | | 6th Form | ALP/ |
20/9/2017 | Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2B v Romulus Academy (Lawswood) (A) | | | 6th Form | PDB/DJH |
20/9/2017 | Boys Football Shropshire County U15's Training Game (3G). Meet 6:00pm | 18:30 | 20:00 | Y10 | IJS |
20/9/2017 | TWSSA Cross County @ Abraham Darby. Start 4.30pm (Leave school 3.45pm Return 6pm) | | | 7/8/9/10 | PJN |
20/9/2017 | Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v TCAT (A) | | | 6th Form | MJL/KJS |
20/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 8/9 | GEC |
20/9/2017 | Boys Open Team Football | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10 | DLL/PDB |
20/9/2017 | Girls Hockey | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SKS |
20/9/2017 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
20/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7/8 | |
20/9/2017 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
21/9/2017 | TWSSA Girls Netball @ Madeley. Time 4pm. | | | 10 | |
21/9/2017 | U12 and U13 Netball Vs. Wolverhampton Grammar (A) Leave 3:15pm Return 5:45pm | | | 7/8 | GEC |
21/9/2017 | Boys U16 National Cup v Madeley Academy (A) Meet 2.45pm | 16:00 | 18:00 | 11 | JJT/ |
21/9/2017 | Boys Football ESFA Elite Schools Cup R1 v Sandwell Academy (A) Meet TBC | | | 10 | JAA/PDB/DLL/JJT |
21/9/2017 | Boys Football ESFA Elite Schools Cup v Sandwell Academy (A) Meet TBC | 15:45 | 17:15 | 11 | JJT/DLL/PDB/JAA |
21/9/2017 | Boys Football Friendly v Burton Borough (A) Meet 3-15pm Return 6pm | 16:00 | 17:30 | 10 | JAA/PDB |
21/9/2017 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
21/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 7 | ST |
21/9/2017 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
21/9/2017 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | SKS |
21/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | |
21/9/2017 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
21/9/2017 | A Level PE Catch up | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DJH/ALP/JJT |
22/9/2017 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
22/9/2017 | ESAA Cross Country Cup @ Longford Hall, Newport Leave 2.45pm Return 5.15pm | 15:45 | 17:00 | 7-10 | PJN |
22/9/2017 | Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall | 15:00 | 18:00 | | IJS MFD |
23/9/2017 | Level 1 Basketball Coaching Award in Sports Hall | 09:00 | 16:00 | PGCE PE | IJS / MFD |
25/9/2017 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
25/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 7 | GEC |
25/9/2017 | Girls Football ESFA Schools Cup R1 v Madeley Academy (H) Meet 3pm Return 5:30pm | 15:45 | 16:15 | 11 | ALP/DJH |
25/9/2017 | Running Club | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | PJN |
25/9/2017 | GCSE PE Support | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
25/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 11 | JJT |
25/9/2017 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
25/9/2017 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 8/9 | SKS |
25/9/2017 | Girls Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | ALP |
25/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7/8 | |
25/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | DJH |
26/9/2017 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
26/9/2017 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | DJH/ALP |
26/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | |
26/9/2017 | Badminton | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | |
26/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | MJL |
26/9/2017 | Duke of Edinburgh | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
26/9/2017 | Boys Football B Team ESFA National Cup R1 v Bishop Heber High School SY14 8JD (A) Meet 2:00pm Return 6:30pm | 16:00 | 17:15 | 8 | DJH/DLL |
26/9/2017 | Girls U16 Hockey - County Championships (AWAY) @Shrewsbury School - Leave 11:00am | 12:00 | 16:00 | 10/11 | SKS |
26/9/2017 | Boys Football ESFA National Cup R1 v Walsall Academy (A) Meet 2pm Return 6pm | 14:30 | 16:00 | 10 | JAA/PDB |
26/9/2017 | Water Polo | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
27/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7/8 | |
27/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 8/9 | GEC |
27/9/2017 | Boys Open Team Football | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10 | DLL/PDB |
27/9/2017 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
27/9/2017 | Girls Hockey | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SKS |
27/9/2017 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
27/9/2017 | Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Ludlow College (H) | 14:15 | 16:00 | 6th Form | MJL/KJS |
27/9/2017 | Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Myerscough College (H) | 13:00 | 15:30 | 6th Form | DLL/JJT |
27/9/2017 | British Colleges Netball Knockout Cup Vs. City of Stoke 6th form (H) 2pm start | 14:00 | 15:00 | 6th form | GEC |
27/9/2017 | Y8 friendly Netball Vs. Abraham Darby (A) Leave 3.30pm Return 5.15pm | 15:45 | 17:00 | 8 | GEC |
27/9/2017 | Shropshire County Football U14 / U15 / U16 v Shrewsbury School | 16:30 | 18:00 | 9 / 10 / 11 | IJS |
27/9/2017 | Year 9 St Georges Park training session. Leave at 7:30am. Return to school for 1;30pm | 07:30 | 13:30 | 9 | MJL |
27/9/2017 | Boys 7-a-side friendly football tournament @ Telford Langley Leave 3.15pm Return 5.00pm | 15:30 | 16:45 | 7 | SST |
27/9/2017 | Boys Football 2nd XI Friendly v Martin O'Connor Football Acdaemy | 11:30 | 13:00 | 6th Form | PDB/DJH |
27/9/2017 | Girls U18 Premier Cup v Newcastle Under Lyme College (A) Leave 11-30 Return 4-00pm | 13:00 | 14:30 | 6th form | ALP/JAA |
28/9/2017 | Girls National Cup 9 aside v Charlton (A) Meet 2:45pm Return 5:15pm | 15:45 | 16:45 | 7/8 | ALP |
28/9/2017 | Boys U14 County Cup v William Brookes (H) Meet 3.30pm | 16:15 | 17:30 | 9 | MJL/PDB |
28/9/2017 | Boys Football ESFA Schools Cup R2 v Madeley Academy (A) Meet 3pm | 16:00 | 17:29 | 11 | JJT/DLL |
28/9/2017 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | CMC |
28/9/2017 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 7 | ST |
28/9/2017 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
28/9/2017 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | SKS |
28/9/2017 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | |
28/9/2017 | Netball | 15:30 | 17:00 | 9/10 | GEC |
28/9/2017 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP |
28/9/2017 | A Level PE Catch up | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DJH/ALP/JJT |
28/9/2017 | U15 Netball @ Wolverhampton Grammar (A) Leave 3.15pm Return 5.45pm | | | 10 | GEC |
28/9/2017 | TWSSA Girls Netball @ HLC. Time TBC. | | | 9 | |
29/9/2017 | Boys Football Friendly C Team v Shrewsbury School (A) Meet 3pm Return 6pm | 15:15 | 16:30 | 9/11 | MJL/JJT/PDB/DLL |
29/9/2017 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
29/9/2017 | Boys U13 County Cup v Burton Borough (H) Meet 2.45pm | 15:15 | 16:30 | 8 | DJH/ |