Date | Description | Start At | End | Years | Staff |
---|
1/11/2016 | Yr 8 and 11 Netball Vs. St.Doms (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm | 15:30 | 17:00 | 8/11 | GEC |
1/11/2016 | Girls Netball training | 15:30 | 17:00 | 8 upwards | GEC |
1/11/2016 | Boys C Team Telford District Cup v Holy Trinity. Meet 3.15 | 16:00 | 17:15 | 7 | DJH |
1/11/2016 | Boys Football - B team V Q3 academy | 15:20 | 16:30 | 8 | MJL |
2/11/2016 | Boys football training session @ St Georges Park | 08:00 | 11:30 | 8 | MJL |
2/11/2016 | Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Newcastle Town 1 (A) | 14:00 | | 6th Form | PDB/DJH |
2/11/2016 | Girls Netball | 15:30 | 17:00 | 7 | GEC |
2/11/2016 | U19 County Netball Tournament @ Wrekin | | | 6th form | GEC |
2/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 7/9 | DJH/PDB |
2/11/2016 | Boys U18 4th XI v Codsall High School (A) | | | 6th Form | JAA/SKS |
2/11/2016 | Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Accrington & Rossendale College Mens 1 (H) | | | 6th Form | DLL/JJT |
2/11/2016 | Girls Hockey | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SKS |
2/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL/DLL |
2/11/2016 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
2/11/2016 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
2/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 10/11 | |
2/11/2016 | TWSSA Badminton League Fixture U14B & U16B v Holy Trinity (A) Meet 3.15pm | 16:00 | 17:00 | | JAA |
2/11/2016 | 6th Form Football Salou presentation 6.30pm | 18:30 | | | |
3/11/2016 | ESFA National Cup v Baxter College (H) | 15:45 | 17:00 | 7/8 | ALP |
3/11/2016 | Boys Football ESFA Open Schools R2 v Sandwell Academy (H) Meet 3:15pm | 16:00 | 17:30 | 10 | JTT/DLL |
3/11/2016 | Boys Football ESFA Open Schools R2 v King Edward V1 High School (H) Meet 1:15pm | 14:00 | 15:30 | 9 | JAA/PDB |
3/11/2016 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
3/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
3/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
3/11/2016 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | SKS |
3/11/2016 | Primary PGCE Physical Education CPD | 16:30 | 18:30 | | J Sweeney, R Beyer |
3/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
3/11/2016 | Learn To Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
3/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
3/11/2016 | Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
3/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
3/11/2016 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP/DJH |
3/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
3/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
4/11/2016 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
4/11/2016 | Athletics Track training @ Oakengates | 16:00 | 17:00 | 7/8 | GEC |
5/11/2016 | DoE Bronze First 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 8-45am Return to School @ 5-30pm | 08:45 | 17:30 | 10 | ALP |
5/11/2016 | u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am | 09:00 | 11:00 | 7-9 | SKS |
6/11/2016 | DoE Bronze First 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm | 09:30 | 15:30 | 10 | ALP |
7/11/2016 | Yr 7 (a/b) Girls Netball Vs. Shrewsbury High (H) Start 4.30pm | | | 7/8 | GEC |
7/11/2016 | Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30 | 18:00 | 19:30 | 9-6TH | SKS |
7/11/2016 | Sportshall Athletics Leadership @ Telford Tennis Centre Meet 9-00am Return 12-45pm | 09:30 | 12:30 | 8 | ALP |
7/11/2016 | 1st XI Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DLL/JJT/PDB |
7/11/2016 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
7/11/2016 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
7/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 7 | DJH |
7/11/2016 | Girls Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | ALP |
7/11/2016 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 8/9 | SKS |
7/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9 | |
7/11/2016 | GCSE PE Support | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
7/11/2016 | Boys Football ESFA Elite Schools & Colleges Cup R2 v Hartpury College (H) Meet 12pm | 13:00 | 14:30 | 6th Form | DLL/JTT |
8/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm | 16:00 | 17:30 | 10 | JTT/DLL/PDB |
8/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm | 16:00 | 17:30 | 11 | IRR/DLL/PDB |
8/11/2016 | Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
8/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup v Walsall Academy (H) Meet 1:15pm | 14:00 | 15:30 | 9 | JAA/PDB |
8/11/2016 | Year 7/8 Boys and Girls Sportshall Athletics Competition @ Telford Tennis Centre Leave 3.30pm Return 6pm | 15:45 | 17:45 | 7/8 | GEC |
9/11/2016 | TWSSA Badminton vs B.Borough (away) Boys & Girls | | | 8/9/10/11 | JAA |
9/11/2016 | Yr 7/8 Girls Netball @ Idsall Leave 3.15pm Return 5.20pm | 15:45 | 17:00 | 7/8 | GEC |
9/11/2016 | 6th form Netball @ Ab Dab (A) Leave 1.30pm Return 3.15pm | | | 6th form | GEC |
9/11/2016 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
9/11/2016 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
9/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL/DLL |
9/11/2016 | Girls Hockey | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SKS |
9/11/2016 | Boys Football 1st xl ECFA Football Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) L17 5AR Meet 9-40AM | 13:00 | 14:30 | 6th Form | DLL/JJT |
9/11/2016 | Boys U18 4th XI v Shrewsbury 6th Form (H) | | | 6th Form | JAA/SKS |
9/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 7/9 | DJH/PDB |
9/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 10/11 | |
9/11/2016 | Sports Leadership Primary Sportsability | 09:30 | 12:00 | 8 | ALP |
9/11/2016 | Boys football training session @ St Georges Park | 08:00 | 11:30 | 7 | DJH |
9/11/2016 | Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Burton Albion FC 1 (A) on 3G | 14:00 | | 6th Form | PDB/DJH |
9/11/2016 | Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Newcastle Under Lyme College (H) | 13:00 | 15:00 | 6th Form | ALP |
10/11/2016 | TWSSA u14 Boy's hockey @Madeley Academy Leave 2:15pm Return 5:20pm | 15:00 | 17:00 | 9 | SKS |
10/11/2016 | TWSSA u14 Girl's hockey @Madeley Academy Leave 2:15pm Return 5:20pm | 15:00 | 17:00 | 9 | ??? |
10/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
10/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | JJT/MJL |
10/11/2016 | Learn To Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
10/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
10/11/2016 | Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
10/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
10/11/2016 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 15:30 | 9/10/11 | SKS |
10/11/2016 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP/DJH |
10/11/2016 | A-Level PE Catch Up Session | 15:30 | 15:30 | 6th Form | DJH/ALP/JJT |
10/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
10/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
10/11/2016 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
10/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/PDB |
10/11/2016 | Primary PGCE Physical Education CPD | 16:30 | 18:30 | | R Beyer, J Sweeney |
10/11/2016 | Girls Netball Vs. Wolverhampton Grammar (away) Leave 3.15pm Return 5.45pm | 16:00 | 17:00 | 7/8 | GEC |
11/11/2016 | U12 Schools Netball Cup 3rd round Vs. RGS Worcester (H) Start 2pm | 14:00 | 15:00 | 7 | GEC |
11/11/2016 | Athletics Track training @ Oakengates | 16:00 | 17:00 | 7/8 | GEC |
11/11/2016 | Y7 Boys County Cup Football R1 v Burton Borough (H) Meet 1.30pm | 14:00 | 15:15 | 7 | DJH |
11/11/2016 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
11/11/2016 | Boys u16 Indoor hockey league @Telford Langley | 18:00 | 22:00 | 9/10/11 | SKS |
12/11/2016 | u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am | 09:00 | 11:00 | 7-9 | SKS |
12/11/2016 | DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 8-45am Return to School @ 5-30pm | 08:45 | 17:30 | 10 | ALP |
13/11/2016 | DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm | 09:30 | 15:30 | 10 | ALP |
14/11/2016 | Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30 | 18:00 | 19:30 | 9-6TH | SKS |
14/11/2016 | Girls Netball @ Burton Borough School Leave 2.30pm Retrun 5pm | 15:00 | 16:30 | 8/9 | GEC |
14/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 7 | DJH |
14/11/2016 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
14/11/2016 | Girls Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | APL |
14/11/2016 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 8/9 | SKS |
14/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9 | |
14/11/2016 | GCSE PE support | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
14/11/2016 | 1st XI Training | 15:30 | | 6th Form | DLL/JJT/PDB |
14/11/2016 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
14/11/2016 | ESFA National Cup v Meole Brace (A) Leave 1-30pm Return 4-15pm | 14:30 | 15:45 | 9/10 | ALP/DJH |
14/11/2016 | Year 10 County Cup Round Football v Idsall (H) | 14:45 | 16:00 | | JJT/DLL |
15/11/2016 | Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
15/11/2016 | DoE Bronze First 1/2 Group A Training Weekend | 15:30 | 17:00 | 10 | ALP |
15/11/2016 | Girls Shropshire County Cup v Madeley Academy (H) | 15:45 | 17:00 | 7/8 | |
16/11/2016 | Year 11 and 6th form Netball Vs. Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.30pm | 16:00 | 17:15 | 11/6th form | GEC |
16/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 15:00 | 10/11 | |
16/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 7/9 | DJH/PDB |
16/11/2016 | Girls Netball | 15:30 | 17:00 | 7 | GEC |
16/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL/DLL |
16/11/2016 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
16/11/2016 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
16/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (A) Meet 1:45pm | 15:00 | 16:15 | 8 | MJL/PDB |
16/11/2016 | 6th form Netball Vs. New College (H) Start 2pm | | | 6th form | GEC |
16/11/2016 | Boys Football 1st Xl ECFA Premier League Cat 1 v Accrington & Rossendale College (H) Meet 12pm | 13:00 | 14:30 | 6th Form | DLL/JTT |
16/11/2016 | TWSSA Badminton vs Charlton (Home) Boys & Girls | | | 8/9/10/11 | JAA |
16/11/2016 | Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Ormiston Forge 2 (H) | 13:00 | 15:00 | Sixth Form | PDB/DJH |
16/11/2016 | Girls County Cup v HLC (A) Leave 2-00pm Return 4-00pm | 14:30 | 15:30 | 7 | ALP |
16/11/2016 | Boys Football County Cup v TNS (A) Meet 11:50am | 14:00 | 15:30 | 6th Form | DLL/JTT |
17/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Kings Norton Boys School (A) Meet 11:30am B30 1DY | 13:30 | 15:00 | 9 | JAA/PDB |
17/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
17/11/2016 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
17/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | | 7 |
17/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
17/11/2016 | Primary Quickstick Tournament. Blue astro - Starting 10:00 - 15:30 | 10:00 | 15:30 | 9-10 | SKS |
17/11/2016 | Y11 ACHEIVEMENT EVENING - No Fixtures | | | | |
17/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
17/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
17/11/2016 | Learn To Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
17/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
17/11/2016 | Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
17/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
17/11/2016 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | SKS |
17/11/2016 | A-Level PE Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DJH/ALP/JJT |
18/11/2016 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
18/11/2016 | Athletics track training @ Oakengates | 16:00 | 17:00 | 7/8 | GEC |
18/11/2016 | Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Charlton (A) Meet 1:45pm | 14:45 | 16:15 | 10 | JJT/PDB |
18/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R3 v North Leamington School (H) Meet 2-30pm | 15:15 | 16:30 | 7 | DJH/DLL |
19/11/2016 | DoE Silver Accompanied Day Walk Snaibeach to Stiperstones. Meet @ TTS 8-45am Return 4-30pm | 08:45 | 16:30 | 11 | ALP |
19/11/2016 | DoE Gold Semi-Accompanied day walk Pontesbury to Stiperstones. Meet @ School 8-45am Return to School 4-30pm | 08:45 | 16:30 | 6.1 | ALP |
19/11/2016 | u14 GIRLS Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am | 09:00 | 11:00 | 7-9 | SKS |
21/11/2016 | Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30 | 18:00 | 19:30 | 9-6TH | SKS |
21/11/2016 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
21/11/2016 | Girls Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | APL |
21/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9 | |
21/11/2016 | GCSE PE Session | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
21/11/2016 | 1st XI Training | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DLL/JJT/PDB |
21/11/2016 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
21/11/2016 | ESFA Girls National Cup v Meole Brace (H) | 15:45 | 17:00 | 10/11 | ALP/DJH |
21/11/2016 | Girls Shropshire County Game @ Worcestershire | 13:00 | 14:30 | 8/9 | ALP |
21/11/2016 | ESFA Girls National Cup v JHN | 14:00 | 15:15 | 8/9 | ALP |
22/11/2016 | DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend | 15:30 | 17:00 | 10 | |
22/11/2016 | Girls Netball Vs WGHS (H) Start 4pm | 16:00 | 17:00 | 9/11 | GEC |
22/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Belvidere School (H) Meet 1:15pm | 14:00 | 15:30 | 11 | IRR/DLL |
22/11/2016 | Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
23/11/2016 | Shropshire County Girls Football v Staffordshire | 19:00 | 20:30 | 10/11 | ALP |
23/11/2016 | 6th form netball @ SSFC (Sports Village) (A) Leave 1.30pm Return 3.15pm | 14:00 | 15:00 | 6th form | GEC |
23/11/2016 | Boys District Cup v Telford Langley (A). Meet 2.00pm | 15:00 | 17:00 | 11 | IRR |
23/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 10/11 | |
23/11/2016 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
23/11/2016 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
23/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL/DLL |
23/11/2016 | Girls Netball | 15:30 | 17:00 | 7 | GEC |
23/11/2016 | Yr 7/Yr 9 Netball Vs. St.Doms (A) Leave 3pm Return 5.30pm | 15:30 | 17:00 | 7/9 | GEC |
23/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 7/9 | DJH/PDB |
23/11/2016 | Boys U18 4th XI v Bridgnorth Endowed (A) | | | 6th Form | JAA/SKS |
23/11/2016 | Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (H) | | | 6th Form | DLL/JJT |
23/11/2016 | Girls Hockey | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | SKS |
24/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
24/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
24/11/2016 | Learn to Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
24/11/2016 | Girls and Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 9/10/11 | SKS |
24/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | JAA |
24/11/2016 | Boys Basketball | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11 | JJT/MJL |
24/11/2016 | Learn To Swim | 15:30 | 17:00 | 7/8/9 | SSP |
24/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 7 | |
24/11/2016 | Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 8 | MJL |
24/11/2016 | Girls Football | 15:30 | 17:00 | 10/11/6th Form | ALP/DJH |
24/11/2016 | A-Level PE Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DJH/ALP/JJT |
24/11/2016 | Girls County Cup v Madeley Academy (A) Leave 2-45pm Return 5-15pm | 15:30 | 16:45 | 10/11 | ALP |
24/11/2016 | Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Alsager School (A) St7 2hb Meet 10:30am Return 3pm | 12:15 | 13:15 | 7 | DJH/DLL |
25/11/2016 | Sports Leadership @ Southall | 13:00 | 14:45 | 6th Form | ALP |
25/11/2016 | Swim Squad | 07:00 | 08:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP |
26/11/2016 | DoE Bronze First 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ School 8-45am Return to School 5-30pm | 08:45 | 17:30 | 10 | ALP |
26/11/2016 | u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am | 09:00 | 11:00 | 7-9 | SKS |
27/11/2016 | DoE Bronze First 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm | 09:30 | 15:30 | 10 | ALP |
28/11/2016 | Swim Squad | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
28/11/2016 | Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30 | 18:00 | 19:30 | 9-6TH | SKS |
28/11/2016 | Key stage 3 basketball 3 v 3 development competition @ Telford Langley | 16:00 | 17:15 | 7/8 | MJL |
28/11/2016 | Girls Netball training | 15:30 | 17:00 | 8 upwards | GEC |
28/11/2016 | Girls & Boys Hockey | 15:30 | 17:00 | 8/9 | SKS |
28/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 9 | |
28/11/2016 | GCSE PE Support | 15:30 | 17:00 | 10 | JAA |
28/11/2016 | 1st XI Training | 15:30 | 17:00 | 6th Form | DLL/JJT/PDB |
28/11/2016 | BTEC Sport Catch Up Session | 15:30 | 17:00 | 6th Form | MJL |
28/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 7 | DJH |
28/11/2016 | Sports Leadership @ HLC 6-8 leaders Leave 8-30am Return12-15pm | 08:45 | 12:00 | 6th Form | ALP |
28/11/2016 | Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Bishop Heber High School (H) Meet 1:30pm | 14:15 | 15:30 | 8 | MJL/PDB |
28/11/2016 | Bouys Football ESFA Schools Cup R4 v Bishop Heber (H) Meet 1:30pm | 14:15 | 15:30 | 8 | MJL/PDB |
28/11/2016 | Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Madeley Academy (H) Meet 3:15pm | 16:00 | 17:00 | 7 | DJH |
29/11/2016 | Boys Football ESFA School Cup R3 v Shrewsbury School (A) Meet 12pm | 14:00 | 15:30 | 11/6th Form | DLL/JJT |
29/11/2016 | ESFA National Cup v Idsall (A) Leave 1-45pm Return 4-15pm | 14:30 | 16:00 | 10/11 | ALP |
29/11/2016 | Shropshire Schools Team Table Tennis Competition @ Telford Langley School (formerly Phoenix), Duce Drive, Dawley, TF4 3JS. Meet 3.30pm Return 7.45pm | 16:30 | 19:30 | All Years | |
29/11/2016 | Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm | 15:30 | 17:00 | 7 | SKS |
29/11/2016 | Boys B Team Football friendly v Oswestry U15B | 15:15 | 17:00 | 9 | JAA |
29/11/2016 | Yr 8(A/B) Vs. Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.30pm | 16:00 | 17:00 | 8 | GEC |
30/11/2016 | Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Codsall High School 1(H) | 14:00 | | 6th Form | PDB/DJH |
30/11/2016 | Gymnastics | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | ELS/NKL |
30/11/2016 | Table Tennis | 15:30 | 17:00 | 10/11 | |
30/11/2016 | Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Lancaster & Morecambe College Mens 1 (A) | | | 6th Form | DLL/JJT |
30/11/2016 | Boys Football Squad Open Training | 15:30 | 17:00 | 7/9 | DJH/PDB |
30/11/2016 | Boys Football | 15:30 | 17:00 | 9 | MJL/DLL |
30/11/2016 | Lane Swimming/Fitness | 15:30 | 17:00 | 7/8/9/10/11/6th Form | SSP/CMC |
30/11/2016 | TWSSA Badminton vs Adams G/Newport Girls (Away) Boys & Girls | | | 8/9/10/11 | JAA |
30/11/2016 | Boys Football ESFA Open School v Tupton Hall -Chesterfield S42 6LG (A) Meet 9:15am Return 3:30pm | 12:00 | 13:30 | 8 | MJL/PDB |
30/11/2016 | Girls Netball (Yr7A/B) @ William Brookes Leave 3.15pm Return 5.30pm | 15:45 | 17:00 | 7 A/B | GEC |
30/11/2016 | Year 7 Boys Hockey vs W.Brookes (home) Start 3:30pm Finish 5:00pm | 15:45 | 17:00 | 7 | SKS |
30/11/2016 | Parents vs Students - 7 aside hockey matches - Meet in changing rooms 6:15pm | 18:30 | 20:15 | 7-11 | SKS |