Sports Fixtures: 1 Apr 2016 - 30 Apr 2016

DateDescriptionStart AtEndYearsStaff
05/04/2016
West Midland Cup Semi Final v Finham Park 3.15ko (meet at 1.45pm)
3:15 PM 6:30 PM 8 JAA/PDB/DLL
12/04/2016
Telford and Wrekin Calendar Meeting @ 4.00pm HLC
12/04/2016
Midlands Cup v Q3 Academy (A) Meet 2.15pm
3:30 PM 6:30 PM 8 JAA
12/04/2016
Boys Football County Cup Final v Idsall or Madeley @ Shifnal Town FC
Results: CANCELLED
Transport: CANCELLED
7:00 PM 8:30 PM 8 CANCELLED
12/04/2016
Girls Football County Cup Final v Meole Brace @ Shifnal Town FC (Meet 3:30pm)
Results: CANCELLED
Transport: CANCELLED
5:00 PM 6:30 PM 8 CANCELLED
12/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Group A Meeting
4:15 PM 5:30 PM 10 ALP
13/04/2016
Boys Football Semi Final ESFA National Cup Open Schools v Malet Lambert (H) Meet 12:00pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 11 DJH/DLL/PDB
14/04/2016
Under 15 County Cup Final v Madeley Academy. 6.00pm meet at Shifnal Town FC
7:00 PM 9:00 PM 10 IRR/DLL/PDB
14/04/2016
Boys Hockey u14/15 Training Game 4:15pm start
4:15 PM 5:30 PM 9/10 SKS
14/04/2016
District Plate C Team v Telford Park (H) 3.15 meet
4:00 PM 6:00 PM 10 IRR
14/04/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
14/04/2016
Boys Football County Cup Semi-Final v Idsall (H)
2:00 PM 4:00 PM 11 DJH/DLL
15/04/2016
Boys Football County Cup Final v Marches @ SCAT
Results: CANCELLED
Transport: N/A
5:00 PM 6:30 PM 7 ALL P.E STAFF
15/04/2016
Girls Football ESFA National Cup Semi- Final v Mirfield Free Grammer School (A) Meet 10-45am Return 6-30pm
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 10 ALP/DJH/DLL
15/04/2016
Shropshire Schools Golf Championships @ Arscott GC.
Results: Cancelled
Transport: Longmynd
9:30 AM 5:00 PM All Yrs SSP
16/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Final Expedition Group A @ Llandrinio Meet 9-45am Return Sunday 3-00pm
Group A
17/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Final Expedition Group A @ Llandrinio
Group A
18/04/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
18/04/2016
BTEC sport coursework catch up
4:00 PM 5:30 PM 6th form MJL
18/04/2016
Session 3 Athletics Training
All years GEC
19/04/2016
Girls Rounders Session 3
All years
19/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group B in PE 2
4:15 PM 5:40 PM Group B
19/04/2016
Telford and Wrekin U13 Girls Hockey @ William Brookes Leave 3:30pm
4:00 PM 5:30 PM 8 SKS
19/04/2016
Boys Football ESFA National Cup Semi-Final v Meadowhead School S8 8BR (A) Meet 10am Return 5:30pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 8 JAA/DLL/PDB
20/04/2016
Boys Football ESFA National Cup Final v Shenfield @ Cambridge FC K/O 1pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT/PDB/EAS
20/04/2016
Girls County Cup Final v Madeley @ Market Drayton FC
7:00 PM 8:30 PM 11 All PE Staff
20/04/2016
Sports Team Photos
12:30 PM 2:00 PM Various PDB
20/04/2016
GCSE Moderation
8:30 AM 1:00 PM ALP/JAA/DJH
21/04/2016
AQA A-Level PE Moderation Visit
8:30 AM 2:30 PM 12/13 DJH/DLL/GEC/SSP
21/04/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
21/04/2016
Telford and District Plate football (A)
Transport: School mini bus
4:00 PM 5:10 PM 7 C team MJL
21/04/2016
Boy Football ESFA National Cup Open Schools v SFX College (A) Meet 10am Return 5pm
Results: Cancelled Playing Friday
Transport: CANCELLED
1:00 PM 2:30 PM 9 JJT/DLL
22/04/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools Semi- Final v SFX (Meet 10am)
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 9 JJT/DLL
23/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Practice Expedition Group B @ Stokes Barn Meet 9-45pm
9:45 AM Group B
24/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Practice Expedition Group B @ Stokes Barn
3:00 PM Group B
25/04/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
25/04/2016
Girls Rounders Yr 7,8,9 @ SHS Leave 3.30pm
Transport: Required
4:00 PM 5:45 PM 7/8/9 GEC/ALP
25/04/2016
BTEC sport coursework catch up
4:00 PM 5:30 PM 6th form MJL
25/04/2016
Hodder Education Dynamic Learning AQA GCE PE Meeting
2:00 PM 4:00 PM DJH
25/04/2016
District Cup Semi Final B Team v HLC. Meet at 3.00pm
3:30 PM 5:00 PM 9 JJT
25/04/2016
Session 3 Swim Squad
All Years SSP
25/04/2016
Session 3 Boys/Girls Hockey
7 & 8 SKS
25/04/2016
Session 3 Athletics Training
All years
25/04/2016
U12 Boys TWSSA hockey @W.Brookes leave 3:30pm
4:00 PM 5:30 PM 7 SKS
26/04/2016
U12 Girls TWSSA hockey @W.Brookes leave 3:30pm
4:00 PM 5:30 PM 7 SKS
26/04/2016
Session 3 Water Polo
All Years SSP
26/04/2016
Session 3 Rush Hockey
7/8/9/10/11 SKS
26/04/2016
Girls Rounders Session 3
All years
26/04/2016
Session 3 Tennis
7 CAD
26/04/2016
InterAcademies Badminton and Netball @ Walsall Leave 2.30pm Return 6.45pm
Transport: Required
2:30 PM 6:45 PM 7/8 GEC/JAA
26/04/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group B in PE 2
4:15 PM 5:40 PM Group B
27/04/2016
Athletics Open Competition @ Shrewsbury College (SCAT) Leave at 1.15pm Return 5.45pm
Results: Cancelled
2:00 PM 5:45 PM 8/9/10/11/6th form GEC/SKS/DJH/SSP
27/04/2016
Telford and Wrekin Rounders
6ht form ALP/GEC
27/04/2016
Session 3 Tennis
8 CAD
27/04/2016
Girls Football County Cup Final v SCAT (Meet @ Bucks Head 6-15pm)
Transport: N/A
7:00 PM 8:30 PM 6th Form All PE Staff
27/04/2016
Girls Football County Cup Final v Idsall @ Bucks Head (Meet 3-30pm)
Transport: TBC
5:00 PM 6:30 PM 9 ALP/DJH
27/04/2016
Session 3 Lane Swimming/Swimming Fitness/Water Confidence
All Years CMC/SSP
27/04/2016
Session 3 Girls Netball
7 GEC
27/04/2016
Session 3 Girls Hockey
7/8/9/10/11 SKS
28/04/2016
Under 14 SSCFA Final v TBC at Market Drayton Town FC TF9 3SL
Transport: Provided
5:00 PM 6:45 PM 9 JJT/DLL/PDB/SSP
28/04/2016
Under 16 SSCFA Final v TBC. Meet at 6.00pm at Market Drayton Town FC TF9 3SL
Transport: None
7:00 PM 9:00 PM 11 DJH/DLL/PDB/SSP
28/04/2016
Girls Football ESFA 9-A-Side R5 v Broughton High School (H) Meet 11-15am
Transport: N/A
12:00 PM 1:00 PM 7 ALP/DJH
28/04/2016
Session 3 Learn to Swim
7/8/9 CMC
28/04/2016
Session 3 Boys Cricket
All Years PDB/JJT
28/04/2016
Session 3 Girls Cricket
All Years SKS/PDB
28/04/2016
Session 3 Tennis
9/10/11 CAD
28/04/2016
GCSE PE Support
10 JAA
28/04/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
29/04/2016
Boys County Cup Cricket v Bridgnorth Endowed (A) Leave 1-15 Return 5-30
Transport: Mini Bus
2:15 PM 5:00 PM 7 JJT/SSP
29/04/2016
Swim Squad (7.00am)
All Years SSP
29/04/2016
County Cup hockey finals @TTS u15/16 - 2g
3:20 PM 6:00 PM SKS
29/04/2016
Boys Football County Cup Final v Marches School @ London Road Sports Centre ( Meet 3-30pm )
Transport: School Mini Bus
5:00 PM 6:30 PM 7 MJL/PDB/DLL

[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.