Sports Fixtures: 1 Mar 2016 - 31 Mar 2016

DateDescriptionStart AtEndYearsStaff
01/03/2016
TWSSA u16 girls hockey @home 3:30pm meet
3:45 PM 5:30 PM 10/11 SKS
01/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group A in PE 2
Group A
01/03/2016
Leadership- Sportsability Youth Games @ Wrekin College- 10 leaders
9:00 AM 3:00 PM 10/11 ALP
01/03/2016
Sports Leadership @ Shrewsbury Spots Village Multi Sports- 12 needed
9:00 AM 3:30 PM 10 ALP
01/03/2016
Boys Football ESFA National Cup Semi-Final v Archbishop Beck Catholic Sports College (A) Meet 10pm
Transport: TBC
1:30 PM 3:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB/DJH/EAS/SSP
02/03/2016
Boys Football ECFA WM League Cat 2 v Codsall Community High School Mens 1 (A) 12-30pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form DJH/MJL
02/03/2016
Sports Leadership, Sportshall athletics (AM) Hocley (PM) @ Shrewsbury Spots Village- 8 needed
9:00 AM 3:30 PM 10 ALP
02/03/2016
6th form Netball Vs. SSFC A/B CANCELLED
6th form
02/03/2016
Telford and Wrekin Winter School Games - Cross Country, Athletics, Hockey (8.45am leave)
Transport: Required
9:00 AM 4:00 PM 7/8/9 GEC/SKS/ALP
02/03/2016
Villa Real Tour Meeting 6pm
6:00 PM JJT/DLL/SSP/EAS/GEC/ALP/JAA/DJH/SKS
02/03/2016
Yr 7 and 8 Girls Netball Training
4:00 PM 5:30 PM 7/8 GEC/VW
03/03/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
4:00 PM 5:30 PM 12/13 DJH/JJT/ALP
03/03/2016
Telford and Wrekin Netball @ HLC Leave 3.30pm Return 5.15pm
10 GEC
03/03/2016
Girls Netball (yr9A+B) Vs Wrekin (H) 4pm start
4:00 PM 5:00 PM 9 GEC
03/03/2016
Boys ESFA National Cup Semi Final v Westfeild School Sheffield (S20 1HQ) Leave 11-30am Return 6-30pm
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 9 JJT/DLL
03/03/2016
Boys District Plate C Team v Burton Borough (H) Meet 3.30
4:00 PM 5:30 PM 9 PDB
04/03/2016
ESFA Girls National Cup Quarter Final v Queen Elizabeth's High School (H)
12:30 PM 2:00 PM 7/8 ALP/DJH
04/03/2016
Boys Football County Cup v Idsall (A) Meet 2-15pm Return 5-30pm
Transport: TBC
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
07/03/2016
InterAcademies Badminton and Netball @ Walsall
08/03/2016
Yr 9 and 10 Netball @ Charlton 3.15 Leave 5.30pm return
Transport: required
3:30 PM 5:30 PM 9/10 GEC
08/03/2016
Girls ESFA National Cup R2 v Blythe Bridge High School And Sixth Form (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:15 PM 7 ALP/DJH
08/03/2016
u13 Lady Taverners girls cricket @TCAT dome leave 8:20am
9:00 AM 1:00 PM 7/8 SKS
08/03/2016
Telford and Wrekin KS3 Table Tennis Qualifier
DJH
08/03/2016
Telford and Wrekin U14 Boys Hockey @ William Brookes
SKS
08/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group B in PE 2
4:15 PM 5:40 PM Group B
09/03/2016
Girls ECFA WM League Football v Dudley College (A) Meet 12pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
09/03/2016
Cardio Tennis Teachers Course (CPD) @ Telford Tennis Centre
4:00 PM 7:00 PM GEC
09/03/2016
Boys Football ECFA WM League Cat 2 v Smestow School Mens 1 (H) Meet TBC
Transport: N/A
6th Form DJH/MJL
09/03/2016
Girls Netball Vs. Shrewsbury High School (A) Leave 3.45pm Return 5.45pm
Transport: Required
3:45 PM 5:45 PM 10 GEC
09/03/2016
Attingham Park Spring Relays leave at 1.00pm Return 4pm
Results: CANCELLED
Transport: TTS Minibus
2:00 PM 3:30 PM 11/6.1/6.2 DJH/SSP/GEC
09/03/2016
Boys Football ESFA National Cup Final v Shenfield School @ Doncaster Rover FC ( Meet 8:30am)
Results: CANCELLED
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:30 PM 6th Form DLL/JJT/PDB/SSP/EAS
10/03/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup Semi- Final v Wolfreton School (A) Meet 8:15am Hu10 7LU
Results: Cancelled
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 7 MJL/PDB/DLL
10/03/2016
Boys Football Wolves U15 v MK Dons U15 (H)
Transport: N/A
7:00 PM 8:30 PM Wolves Staff
10/03/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
10/03/2016
Girls NAtional Cup Basketball v Rawlins Academy TO BE REARRANGED
3:00 PM 4:30 PM 8/9 ALP
10/03/2016
Shropshire u12 & u13 In2Hockey championships - Lilleshall NSC - 12pm
12:00 PM 5:00 PM 7/8 SKS + 2
10/03/2016
Telford and Wrekin Netball @ Abraham Darby Leave 3.30pm
4:00 PM 5:30 PM 9 GEC
11/03/2016
Girls ESFA National Cup v St Bedes BB2 4SR (A) Leave 10-15am Return 5-30pm
1:45 PM 3:00 PM 10/11 ALP
11/03/2016
Boys Football ESFA National Cup v Cardinal Heenan Catholic Sports College (A) Meet 8-30am Return 4pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 10 IRR/DLL/PDB/JJT
12/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Group A Planning day Venue tbc- Meet @ TTS 9.30am Return approx 4.30pm
9:30 AM 4:30 PM Group A
13/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Group B Planning day Venue tbc- Meet @ TTS 9.30am Return approx 4.30pm
Group B
14/03/2016
U15 County Netball @ HLC Leave 1.30pm Return 4.30pm
1:30 PM 4:30 PM 10 GEC
14/03/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools Semi-Final v Reddish Vale High School (H) Meet 2pm
Transport: N/A
3:00 PM 4:30 PM 10 IRR/DLL/PDB
14/03/2016
Boys Football ESFA National Cup R8 v East Mancherster Academy (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 8 JAA/DLL/PDB
14/03/2016
Girls County Cup Semi-Final v Meole Brace (H)
4:30 PM 5:40 PM 9/10 ALP/DJH
14/03/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
14/03/2016
BTEC sport coursework catch up
4:00 PM 5:30 PM 6th form MJL
15/03/2016
Boys County Cup Final v WNSC @ Bucks Head Telford Meet 6.15pm
Transport: N/A
7:30 PM 9:30 PM JJT/DLL
15/03/2016
Boys Football B Team ESFA National Cup Semi-Final v Wolfreton School (A ) Meet 8-15am Return 4-30pm HU10 7LU
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 7 MJL/PDB
15/03/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools Semi-Final v Malet Lambert School (H) Meet 12pm
Results: Cancelled
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 11 DJH/DLL/PDB
15/03/2016
Telford and Wrekin U14 Girls Hockey @Home 3:30pm meet
3:45 PM 5:30 PM 9 SKS
15/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group A in PE 2
4:15 PM 5:40 PM Group A
15/03/2016
U14 boys hockey Midlands Final @Cannock HC Leave 8:15am
9:00 AM 4:30 PM 8/9 SKS/CMC
16/03/2016
Boys Football ECFA WM League Cat 2 v Moreton High School (A) Meet TBC
Transport: TBC
6th Form DJH/MJL
16/03/2016
Girls ECFA WM League Football v Newcastle-under-Lyme College (A) Meet 11-45pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
16/03/2016
Telford and Wrekin Swimming Gala @ Wrekin College
SSP/CMC
16/03/2016
District Cup B Team v Burton Borough (Home) Meet 3.20
4:00 PM 5:30 PM 10 IRR
16/03/2016
******ESFA U18 Girls National Cup Final @ Burton Albion FC Pirelli Stadium Meet 1.00pm Return 8.00pm*****
4:30 PM 6:00 PM 11/6.1/6.2 ALP/DJH
16/03/2016
Girls County Football v Worcester (H)
Transport: N/A
6:00 PM 7:30 PM 11 BR/ALP
16/03/2016
Yr 7 Girls Netball Training
4:00 PM 7 only VW/GEC
16/03/2016
6th form Rosie Turner Netball Festival @ Ab Dab Leave 12pm Return 4.30pm
Transport: required
1:00 PM 4:00 PM 6th form VW
17/03/2016
Year 7 Netball training - All Welcome
4:00 PM 5:30 PM 7 only
17/03/2016
Girls Football ESFA National Cup Semi-Final v Our Lady RC High School (H) Meet 10:30am
Transport: N/A
11:30 AM 1:00 PM 8 ALP/DJH
17/03/2016
Shrewsbury Town FC training session- Wembley media
9:15 AM 10:30 AM 7/8 ALP
17/03/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
17/03/2016
Boys County Cup Semi Final v Ludlow (H) Meet 1.15
2:00 PM 3:30 PM 8 JAA
17/03/2016
Telford and Wrekin Netball @ Abraham Darby
8 GEC
18/03/2016
Boys Football ESFA National Cup Open Schools Semi-Final v Malet Lambert School (H) Meet 11am
Transport: N/A
12:00 PM 1:30 PM 11 CANCELLED
18/03/2016
Girls County Cup Semi-Final v Meole Brace (H)
2:00 PM 3:20 PM 10/11 AlP/DJH
18/03/2016
U15 Lady Taverners Shropshire Finals @TCAT 12:15 leave
1:00 PM 5:00 PM 9/10
18/03/2016
Shropshire county basketball league v Charlton (H)
3:30 PM 5:00 PM 8/9 MJL
18/03/2016
Girls Football ESFA National Cup R4 v Sandbach High School & 6th Form College CW11 3LZ (A) Meet
1:30 PM 2:30 PM 7 ALP/DJH
19/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Practice Expedition Group A @ Stokes Barn meet at 10-30am
Group A
20/03/2016
Bronze Duke of Edinburgh Practice Expedition Group A @ Stokes Barn Return approximately 2-00pm
Group A
21/03/2016
A-Level PE Revision Sessions & Student Support in PE4
DJH/JJT/ALP
21/03/2016
Sixth Form Girls Basketball A-Level Game
4:20 PM 5:15 PM 12/13 DJH/JJT
21/03/2016
Shropshire county basketball league V William Brookes (A)
Transport: School mini bus
3:30 PM 5:00 PM 8/9 MJL
21/03/2016
First XI ECFA Premier League Cup 1/4 Final v Ilkeston Town FC (H)
1:00 PM 3:00 PM JJT/DLL
21/03/2016
U16 Boys County Cup Hockey - Home vs Adams Grammar 3:30pm
3:45 PM 5:30 PM 10/11 SKS
21/03/2016
BTEC sport coursework catch up
4:00 PM 5:30 PM 6th form MJL
21/03/2016
Girls ESFA National Cup Semi-Final v Mirfield Free Grammar School (A) Kick off TBC
Results: CANCELLED
9/10
22/03/2016
Boys Football ESFA National Cup Semi-Final v Wolfreton School (H) Meet 11-30am
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 10 IRR/DLL/PDB
22/03/2016
Boys County Cup Semi Final (H) v Priory School - Meet 2.45
3:45 PM 5:30 PM 9 JJT
22/03/2016
Girls English School Basketball v Rawlins Academy (H) Meet 3-00pm
3:30 PM 5:00 PM 8/9 ALP
22/03/2016
InterAcademies Football @ Sandwell for Girls and Boys Leave 3.15pm Return 6.45pm
Transport: Coach required
4:00 PM 5:40 PM 7/8 MJL/PDB/J.Bishton
22/03/2016
*******CANCELLED******Bronze Duke of Edinburgh Meeting Group A in PE 2
4:15 PM 5:40 PM Group A CANCELLED
22/03/2016
U12 County Netball @ Shrewsbury High Leave 1.15pm Return 4.30pm
7 GEC
22/03/2016
Telford and Wrekin U13 Boys Hockey @Home ***CANCELLED***
3:45 PM 5:30 PM 8 SKS
23/03/2016
Girls Netball vs. Codsall High (A) 1.30pm leave 3.30pm return
1:30 PM 3:30 PM 6th form GEC
23/03/2016
C Team v Madeley (A) District Plate - Meet 15.00
4:00 PM 6:00 PM 11 DJH
23/03/2016
Girls Shropshire fixture v Staffordshire (H)
6:00 PM 8:00 PM 8/9 ALP
23/03/2016
District Cup B Team v Idsall (A) - Meet 2.15
3:10 PM 4:30 PM 8 JAA
23/03/2016
Girls British Colleges v Newcastle Under Lyme (H)
2:00 PM 3:30 PM ALP/DJH
23/03/2016
Boys County Cup Semi Final v Belvidere (A) Meet 2.30
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:45 PM 7 MJL
23/03/2016
Third Xl SSCFA League 1 Football v Codsall School (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form JAA
23/03/2016
Boys County Cup Semi Final v Church Stretton (H) Meet 15.15
4:00 PM 6:00 PM 10 IRR
24/03/2016
Girls Football ESFA National Cup Semi-Final v South Hunsley School (A) Meet 8am Hu14 3hs
Transport: TBC
12:00 PM 1:30 PM 9 ALP/DJH/DLL

[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://www.ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.